avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 141 soluții astăzi
Forum Activitate Anais84

Activitate Anais84

Vreau sa ridic exceptia perimarii si o pot ridica doar prin contestatie la executare (din ce am inteles din lege). Insa eu am primit o poprire si in baza ei am facut opozitie crezand ca va merge mai repede. Mi s-a respins ca tardiv introdusa, desi am ridicat exceptia perimarii, aceasta nu s-a regasit in dispozitivul hotararii instantei. Am vre-o sansa in apel sa cer modificarea obiectului cererii din opozitie in contestatie si sa mi se admita? Avand in vedere ca eu am anexat la cererea de chemare in judecata ceea ce am primit pt. poprire: adresa infiintare poprire, PV cheltuieli, BO si Investirea BO si am aratat ca nu am primit somatia, era cumva instanta obligata sa recalifice obiectul cererii. Sunt foarte multe nereguli atat in modul in care s-a desfasurat procesul cat si in motivarea si decizia instantei (in principal greseli de date, confuzii etc., referirea in horarare la un alt executor si alt dosar de executare cu care nu am nici o legatura-si alte diverse).
Daca s-ar recalifica as avea 100% sanse de castig. Daca ridic acum separat exceptia, pierd intrucat adresa de poprire a intrerupt perimarea.
P.S. Judecatorul este obligat sa semneze hotararea sau doar grefierul? Ca sentinta mea are doar semnatura grefierului :((
Problema mea este cea legata de termenul pt. contestatie, in situatia in care eu am facut opozitie mi mi s-a respins.
Contestatia vreau sa o fac pentru perimare.
Desi doresc sa fac apel la hotarare inca nu am primit motivarea instantei.
Pot face contestatie la executare daca sau o sa o considere tardiva si pe aceasta intrucat au trecut 5 luni din momentul introducerii opozitiei pana in momentul solutionarii. Daca as fi facut contestate in loc de opozitie mentionez ca pentru aceasta (contestatie) as fi fost in termen. Mentionez ca executarea este inceputa pe vechiul cod civil si consider ca este perimata intrucat creditorul a depus la dosar doar cererea de executare silita (in anul 2012), restul actelor sunt emise doar de executor.
Va rog sa ma ajutati cu un raspuns
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Buna seara,
Eu am trimis toate argumentele juridice iar raspunsul a fost cel mentionat mai sus.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Buna ziua,
Am primit raspunsul oficial semnat de un coordonator si un consilier juridic in care mi se respinge solicitarea de inchidere a contului: ”In conditiile existentei popririlor pe cont, nu puteti solicita inchiderea contului deoarece asupra contului dvs. s-a dispus masura indisponibilizarii in conditiile legii (este indisponibilizat pentru popriri), fapt pentru care numai dupa achitarea/sistarea popririlor putem da curs solicitarii dvs. de inchidere a contului curent”.
Acum astept si raspunsul de la ANPC care vad ca nu mai vine.
Ce este de facut?
Doamna, astea sunt ”praf in ochi”. Am avut conturi la doua banci, ambele cu aceeasi problema: la una din banci s-a retinut legal 1/3 si contul a fost inchis frumos la cererea mea si fara discutii asa poprit cum era, la cealalta banca se comit abuzuri! Legea prezentata de dvs. e interpretata prost, nu e legal sa ti un partener blocat intr-un contract pt. ca vrea o a treia persoana neimplicata in contract si sa ii mai ceri si bani pentru asta (comision de administrare). Iar la faza cu nu e obligatia bancii sa verifice provenienta, va rog sa imi spuneti atunci de ce nu au trimis toata suma ci 1/2 si nu s-a intamplat doar o data ci de mai multe ori? Eu am aflat doar acum de curand pentru ca nu mai utilizam contul si erau salarii restante castigate prin hotarare judecatoreasca.
Si in plus, eu am nevoie de ajutor pentru ”se poate” intrucat ”nu se poate” argumentat dupa ureche am auzit deja de la angajatii bancii. Iar un NU cu litere mari (cum ati scris mai sus) nu ma va face sa va cred pe cuvant sau sa plec capul la abuzul lor.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Eu la telefon asa am inteles, sa vedem ce scrie exact in scrisoare. Eu am facut sesizare si la ANPC pentru primul refuz pe care l-am primit si pentru problema cu 1/2 din salariu.
Vine prin posta raspunsul, e trimis din 27.11 si o sa va tin la curent. La banca respectiva am doar cont, poprirea nu este din cauza unui credit si este depusa opozitie la executare.
Banca mi-a retinut si a virat catre executor 1/2 din salariu-deci eu vreau sa inchid contul pe motiv de abuz din partea lor. E o problema un pic mai complicata cu executarea respectiva, sunt intr-o zona unde avocatii cu care am discutat nu au experienta in asa ceva si incerc sa ma descurc cum pot din pacate.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Am primit si refuzul in urma notificarii trimise. Astept raspunsul de la ANPC si o sa merg la Judecatorie. M-am saturat de Banci care stiu doar sa te fure din buzunar.
Am facut plangere la OPC dupa primul refuz. Am primit raspuns si la notificare tot de la un consultant din InfoBCR si bineinteles, raspuns tot negativ dar sa oferit sa inainteze cererea mai departe spre departamentul juridic, avand in vedere ca eu solicit si returnarea diferentelor retinute in mod abuziv.