avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 672 soluții astăzi
Forum Activitate danielbaran

Activitate danielbaran

Răspuns la discuția retinerea permisului auto
danielbaran a scris:

buna ziua

va rog daca stiti textul de lege care stabileste competenta referitor la retinerea permiselor auto. un accident usor din sectorul 2 a fost solutionat de politia sectorului3 si s-a retinut permisul.
este legal?


este vorba despre biroul pentru ccidente usoare. este legal sa fie sanctionata o contrventie de pe raza sectorului 2 de ctre biroul din sectorul3? accident usor fara lovire doar urma de vopsea pe aripa
buna ziua

va rog daca stiti textul de lege care stabileste competenta referitor la retinerea permiselor auto. un accident usor din sectorul 2 a fost solutionat de politia sectorului3 si s-a retinut permisul.
este legal?
daca ordonanta a dat-o procuror sef de sector plangerea se poate adresa la procurorul sef pe bucuresti? la parchetul de pe langa tribunalul bucuresti?
buna ziua,

fac plangere penala la procuror sef de sector in care arat despre un martor ca este mincinos si despre un politist ca face abuz si neglijenta in serviciu. nu primesc nimic doua luni. ma duc si cer sa vad lucrarea. nu imi inregistreaza cererea si iarasi astept cam o luna. trimit prin posta cu confirmare de primire si primesc ordonanta de clasare in care arata ca m-as fi referit la o situatie din alta perioada. nu spune nimic in ordonanta despre martorul mincinos. acolo la procuratura chiar nimeni nu vrea sa citeasca hartiile? ce am de facut? va rog
buna ziua,

in ce termen ar trebui sa raspunda cineva dupa depunerea unei plangeri la procuror?
in cazul meu au trecut aproape doua luni si nimeni nu zice nimic :( ce e de facut?
multumesc! dar intrebarea era: cine e de vina si ce poate pati daca tergiverseaza sau daca ascunde dosar. cum sa nu gaseasca dosarul de ce nu aparea in evidentele lor - cand a fost depus, la cine e in lucru , daca s-a raspuns la plangere la omu ala care asteapta sa vada ce zice procuroru
buna ziua
pe 02.06.2015 fac plangere la procuror pentru marturie mincinoasa si abuz in serviciu.

nu am primit raspuns nici pana azi. m-am dus la procurori si am cerut lamuriri. prima data nu au gasit plangerea ziceau ceva ca nu apare in ECRIS. pleaca prin alte birouri si revine zicand ca e in lucru la procuror.
am facut cerere de consultare a dosarului. daca nu raspunde nimeni nici la aceasta cerere?
e cineva de vina pentru ca nu respecta termenele la procuratura?
Răspuns la discuția Plangere pentru agresiune
unde poate fi reclamat un astfel de politist? ce sanse are omu de rand sa faca dovada ca politistul e pe mana cu infractorul?
Răspuns la discuția Plangere pentru agresiune
va multumesc :) legi noi legi vechi articole ...paragrafe!!! alineate. lamurit totul. dar ce facem cu politistul care cade la pace cu agresor? cu politist care influenteaza mersul anchetei si nu vrea sa vada evidentul? ce mai poti face in cazuri de genul acesta? politistul este mai important decat judecatorul si, din pacate, ce cele mai multe ori, este si incult, ignorant agramat lacom vrea sa se imbogateasca repede :)))))))))
Răspuns la discuția Plangere pentru agresiune
s-a facut plangere pentru TERGIVERSARE . s-au cerut lamuriri si a venit verbala :) ca la astfel de plangeri procuror nu raspunde in scris :) asa ceva ?