avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 380 soluții astăzi
Forum Activitate adrianopolis

Activitate adrianopolis

buna ziua .vreau sa infiintez o firma srl sau intreprindere individuala avand ca scop vanzarea de autoturisme usoare pana in 3,5 t specific ca autoturismele se cumpara numai de la persoane fizice sau de la firme revanzatoare din germania care si ei la randu lor cumpara tot de la persoane fizice deci masinile nu contin tva. intrebare 1- ce tip de firma pot sa mi fac in romania pentru a desfasura activitatea legal. 2 --daca pot achizitiona autoturismele cu bani ches nu prin banca comisioanele fiind f mari. 3 -daca TVA se aplica la marja de profit sau pe toata suma ? autoturismele sunt second hand peste 5 ani vechime si cumparate de la privat -nu contin tva . ce avantaje si dezavantaje sunt pt srl sau intrep - individuala .
BUNA ZIUA . VREAU SA INFIINTEZ UN SRL AM O INTREBARE PRIVIND ACHIZITIA DE AUTOTURISME DIN UNIUNEA EUROPEANA DE LA PERSOANE FIZICE DIN UE SI DE LA FIRME REVANZATOARE DE AUTOTURISME SECOND HAND CARE NU CONTIN TVA DECI SI EI CUMPARA TOT DE LA PERSOANE FIZICE .LA REVANZAREA IN ROMANIA SE POATE ADAUGA TVA LA MARJA DE PROFIT SAU PE TOATA SUMA, SPECIFIC CA SE CUMPARA DE LA PRIVAT DE CATRE O SOCIETATE REVANZATOARE DIN ROMANIA SRL .SI DACA LA ACHIZITIE SE POATE PLATI CU BANII CASH NU PRIN BANCA CE ACTE TREBUIE FACUTE IN AFARA DE KAUFARTRAG SAU SE POATE ACHIZITIONA CU ACESTA SE FACE DE MANA INTRE NEAMT SI FIRMA MEA ? MULTUMESC
BUNA ZIUA . VREAU SA INFIINTEZ UN SRL AM O INTREBARE PRIVIND ACHIZITIA DE AUTOTURISME DIN UNIUNEA EUROPEANA DE LA PERSOANE FIZICE DIN UE SI DE LA FIRME REVANZATOARE DE AUTOTURISME SECOND HAND CARE NU CONTIN TVA DECI SI EI CUMPARA TOT DE LA PERSOANE FIZICE .LA REVANZAREA IN ROMANIA SE POATE ADAUGA TVA LA MARJA DE PROFIT SAU PE TOATA SUMA, SPECIFIC CA SE CUMPARA DE LA PRIVAT DE CATRE O SOCIETATE REVANZATOARE DIN ROMANIA SRL .SI DACA SE POATE PLATI CU BANII CASH NU PRIN BANCA.
masina radar era in statia de autobuz ,eu eram la 400 m de acestia acolo m-au surprins cu aceasta viteza dabea schimbasem viteza a 3 . politia poate opri oriunde face exceptie de la lege? le-am cerut sa mi arate viteza pe inregistrare si au raspuns pe un ton urat ca nu arata nimic ? LE-AM FACUT SI 2 POZE IN STATIE DE AUTOBUZ O SA FAC CONTESTATIE SA CER ORDINUL DE SERVICIU DE AMPLASAREA RADARULUI ,METROLOGIA, POZELE CU VITEZA INREGISTRATA.ETC...
astazi 1 iunie ma deplasam cu autoturismul personal in ploiesti .cu 100m plecasem de pe loc pe strada gageni din spre spitalul judetean spre centru am apucat sa schimb viteza 3 -a am si vazut masina politiei cu aparatul radar in statia de autobuz traseului 5 statia vinalcol ,specific ca in statie sunt mai multe masini parcate si masina radar ascunsa printre ele. m-au instiintat ca am 69 km/h, vreau sa intreb daca radarul poate sa aibe autorizatie de amplasare in statia de autobuz? si am cerut sa mi arate viteza pe aparat si au refuzat pe un ton agresiv .am refuzat sa semnez procesul verbal din acest motiv si mi au trantit usa in nas si am plecat..cred ca trebuie sa primesc procesul verbal insotit de poza cu viteza pe care au zis ei din gura adica 69 km/h , dar cred ca nu se putea eram doar cu viteza 3 cu vw bora..


[Mesaj editat – Vă rog să nu mai scrieți exclusiv cu majuscule, nu este regulamentar.]