avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 259 soluții astăzi
Forum Activitate merascu

Activitate merascu

Buna ziua!

Revin cu alte nelamuriri.

Vechimea recunoscută în învăţământ se recunoaste doar pentru joburile din Romania sau daca persoana respectiva a platit contributiile sociale in Romania?

Cazul meu este urmatorul: sunt angajata in prezent ca lector universitar in informatica. Diploma de doctor este in informatica iar pe perioada doctoratului si postoctoratului in universitate din Austria am lucrat in proiecte de cercetare tot in informatica. Ma puteti lamuri daca se poate recunoaste aceasta vechime ca vechime in invatamant fara sa fi contribuit la asigurarile sociale din Romania in aceasta perioada?

Mie mi-au spus ca nu se poate lua in considerare aceasta perioada deoarece nu am platit contributiile sociale in Romania. Desi, eu inteleg ca vechimea in munca este pentru pensie si vechimea in invatamant in cazul prezent este pentru stabilirea transei de salarizare.

Multumesc,
Madalina
Va multumesc foarte mult pentru lamuriri! Eu ma incadrez clar la "Vechimea recunoscută în învăţământ". Le voi mentiona acest lucru din Legea 63/2011.
Multumesc pt. raspuns.

Mi-au spus ca in invatamant exista 2 tipuri de vechime: in munca si in specialitate. Vechimea in munca e pt pensie iar cum eu nu am cotizat in Romania pe perioada doctoratului si postdoc este nula. La vechime in specialitate din nou nu mi-au considerat faptul ca am lucrat in universitate pe perioada doctoratului si posdoctoratului. Vechimea in specialitate se ia in considerare la salariu de incadrare minim (lector 0-3 ani, lector 3-6, etc). Eu sunt in prezent cu salariul de lector 0-3 deoarece nu imi este considerata vechimea din timpul doctoratului (2008 - 2012) si postdoctoratului (2013 - 2014) cand am lucrat la o universitate dar nu din Romania. Cum se poate (daca se poate recunoaste) aceasta perioada ca vechime in specialitate?
Buna ziua!

In timpul studiilor de doctorat in Austria am lucrat si in proiecte de cercetare la universitate cu norma de 6h/zi (8h/zi maxim).

In timpul postdoctoratului in Austria am lucrat 4h/zi (8h/zi maxim) la universitate in proecte de cercetare.

M-am angajat ca lector universitar in Romania (Universitae) si nu mi se recunoaste vechimea in munca din Austria pe baza regulament 1612/68/CEE prin care nu se echivaleaza munca prestata intr-un stat UE cu munca prestata in alt stat membru UE. Totusi, unui coleg de la Facultatea de Medicina i s-a luat in considerare vechimea intr-un context identic ca al meu.

Ce e de facut?

Va multumesc,
Madalina
Buna ziua!

Referitor la Legea 15/2003, Art. 3(1) Cererea pentru atribuirea terenului se depune la consiliul local al unitatii administrativ-teritoriale in care solicitantul are domiciliul.

Practic, eu trebuie sa am domiciliul in acea localitate. Eu vreau sa ma mut de la oras de sat. Inafara de metoda neortodoxa dar praticata de multi de a-ti face domiciliul fictiv in acea localitate exista posibilitatea de a solicita teren desi nu indeplinesc conditia domiciliului? Exista alte legi care sprijina tinerii in vederea constructiei unei locuinte chiar daca nu au domiciliul in acea localitate?

Multumesc!
Dar este aceasta promisiune valida daca nu este specificat ca imobilul va fi, de exemplu, intr-o cladire P + 1E cu 8 apt.? Nu trebuia sa fie specificat si acest lucru in promisiune?
Multumesc!
Eu pot dovedi cu poze cum arata proiectul initial si cum va arata dupa mansardare!
Buna ziua!

Ma numesc Madalina Erascu si am intocmit o "Promisiune de vanzare-cumparare" a unui imobil in faza de constrctie. Din pacate in acest document nu este specificat cum arata imobilul, intre timp, dupa ce am intocmit promisiunea, constructorul mai pune deasupra o mansarda. Se poate anula acest act deoarece nu contine informatii asupra cladirii? Daca da, cui trebuie sa ma adresez pentru a declara nul acest act? Eu vreau sa imi retrag avansul platit de 5% si sa ies din contract, individul a spus ca-mi returneaza banii dar eu vreau totul legal si ci acte facut deoarece vreau sa am dovezi ca eu am dreptate si nu el, neputand sa ma poata da apoi in judecata.
Multumesc!