avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 347 soluții astăzi
Forum Activitate rollyalbano

Activitate rollyalbano

Răspuns la discuția pensie militara
Sunt in aceeasi situatie( difera varsta si anii ilucrati in servoiciu ) si pot sa va spun ca eu am depus dosarul de pensionare ,dar am primit raspuns negativ.
In situatia noastra beneficiem de pensie militara la implinirea varstei standard de pensionare prevazuta de lege , fara a beneficia de reducere ,deoarece nu suntem militari in activitate.
Mie acest lucru mi se pare discriminare , sa ai atatia ani lucrati in grupe de munca si sa nu beneficiezi , ca oricare altul ,de reducerea varstei standard de pensionare .
Discuție GRUPA DE MUNCA
Buna ziua ,

Va rog sa-mi spuneti daca este normal sa NU beneficiez de reducerea varstei standard de pensionare cu 15 ani de grupa I de munca.

Va multumesc.
Va rog din suflet daca primiti vreun raspuns , sa mi-l comunicati si mie , deoarece ma aflu aproximativ in aceeasi situatie , dar nu am primit raspuns concret de nicaieri.

Va multumesc.
Daca primiti vreun raspuns , va rog sa mi-l comunicati si mie , deoarece sunt intr-o situatie aproximativ asemanatoare.
Mentionez ca am intrebat si eu "in stanga si in dreapta "", dar nu am primit nici un raspuns

Multumesc
Răspuns la discuția pensiile militare
Si eu sunt intr-o situatie asemanatoare , dar nu am primit niciun raspuns.
Daca primiti vreun raspuns , va rog sa mi-l comunicati si mie .

Va multumesc.
Discuție pensie militara
va rog sa-mi spuneti daca in urmatoarea situatie pot beneficia de pensie militara :
-nascut in noiembrie1964
-subofiter MapN cu grupa I de munca 16 ani si 9 luni
-trecut in rezarva in anul 1999
-vechime efectiva realizata 26 de ani

multumesc.

-
Răspuns la discuția ACTUALIZARE SALARIU PENTRU PENSIE
Conform legii pensiilor militare , care ar trebui sa intre in vigoare de la 1 ianuarie 2016, ar trebui sa existe o formula de actualizare a salariilor , deoarece acolo este vorba despre media salariilor din sase luni consecutive , din ultimii cinci ani de activitate .

"Baza de calcul pentru stabilirea pensiei militare de stat este media tuturor veniturilor brute realizate în 6 luni consecutive, din ultimii 5 ani de activitate, actualizate la data deschiderii drepturilor de pensie, la alegerea persoanelor".

Va rog spuneti-mi ce ar trebui sa fac pentru a obtine adeverinta cu grupa I de munca , pe toata perioada in care am fost subofiter muzica militara , ca instrumentist la instrumente de suflat.
Mentionez ca am incercat in mai multe randuri , prin cereri formulate catre CMJ ,dar nu numai ca nu am primit grupa pe toata perioada , dar am primit adeverinte cu grupa pe anumite perioade in contradictoriu.

Va multumesc.
Buna ziua ,
Va rog sa ma ajutati cu o formula de actualizare a salariului , mai exact un salariu de 2 000 000 lei din anul 1999 , cat este actualizat in 2015.

multumesc.
Am pus si eu in forum o intrebare aproximativ la fel cu a dumneavoastra , cu doua saptamani in urma , dar nu am primit niciun raspuns.
Daca primiti raspuns , va rog frumos sa mi-l trimiteti si mie .

Va multumesc.