avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 392 soluții astăzi
Forum Activitate alinpopescu1804

Activitate alinpopescu1804

Un subiect deschide o actiune in contencios, impotriva institutiei mele publice, nemultumit de examenul organizat de aceasta (si picat de acesta) si cere si daune si de la institutie, ca persoana juridica, si de la o persoana fizica din comisie. Instanta nu-i da dreptate si-i respinge actiunea ca nefondata. Institutia (sau persoana fizica careia i s-au cerut daune) poate sa pretinda invers acele daune ce li s-au cerut? De la petentul respectiv?
Multumesc.
Din pacate nu este asa. Este un sistem tip CASTA: complet inchis. Daca suni la o primarie/un primar esti trimis la plimbare mai direct, sau mai diplomatic (dupa cartea si stilul fiecaruia). Iar daca scrii la anfp ti se dau raspunsuri cu copy-paste din tot felul de legi. Chiar daca tu ii intrebi, oficial, ca petitionar, conform OG 27/2002, spre exemplu, ce ai de facut cind un candidat la un concurs pe o functie de conducere la primaria unde esti secretar, ia concursul in 01.012.2015, este numit in 20.12.2015 si nu are master. Omul te intreaba pe tine, angajator, ce se intimpla cu el peste cinci zile, din 01.01.2016, conform derogarii din 284/2010. ANFP-ul va lua textul de la art.31 al 1 si ti-l va pune in pagina cu ghilimele. Si respect, de la presedinte, la final.
Nu afli nimic de la nimeni, oficial.
Oricum, multumesc frumos!
Buna ziua.
Oricit am cautat eu in L. 188/1999, sau pe site-ul anfp nu am gasit trimiteri care sa-mi arate ca se practica transferul asta: de secretar UAT.
Chiar nici un primar nu scoate un astfel de post pentru transfer la cerere? De ce prefera complicatiile unui concurs de recrutare, organizat de ANFP, cind transferul e o treaba mult mai simpla? Daca un secretar/secretara se casatoreste miine in alt judet si vrea sa se mute nu are nici o platforma (cum ar fi cea a anfp - unde gasesti recrutari/promovari/testari dar nu transferuri; cum ar fi cea a posturi.gov.ro - unde iar nu gasesti asa ceva...) pe care sa caute un transfer?
Care din cei in bransa are vreo sugestie cum se face? Un afara de-a lua tara la pas...
Multumesc.