avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 346 soluții astăzi
Forum Activitate clardeluna

Activitate clardeluna

Răspuns la discuția Despagubiri victima accident
Daca se ajunge in instanta, eu trebuie sa chem firma de asigurari? Sunt multimea vida in ceea ce priveste problemele de natura judiciara.
Buna seara,

Am mai scris cu ceva timp in urma despre accidentul pe care l-am avut. Am sa reiau putin firul: accident intr-o intersectie cu un taximetrist care avea in masina 2 pasagere; eu nu am respectat indicatorul cedeaza trecerea, el se afla pe contrasens - politia a dat culpa comuna. In prima faza soferul de taxi a chemat ambulanta crezand ca el este nevinovat (avea o usoara ameteala la cap). De aici s-a trecut pe fapta penala. Am mers la spital cu el si cu o pasagera din taxi care acuza ceva dureri la torace, la spital s-au facut raze la sofer si la pasagera - nimic, doctorul i-a trimis acasa deci nu a ramas nimeni internat in spital. Dupa 2 zile pasagera se duce si se interneaza in spital vreo 5 sau 6 zile pt ca se invinetise la un cot o durea intr-o parte si o durea capul. Dupa ceva timp am fost la ea sa vedem daca nu ne putem intelege in sensul sa nu mai depuna plangere la politie. A zis ca ea vrea 2000 ron cheltuielile cu spitalul - eu am fost de acord sa ii dau 1000 numai ca ea vroia sa ii dau eu toti banii pt ca ea nu se intelegea cu taximetristul (acesta tipase la ea intr-o convorbire telefonica). A cam picat intelegerea. Acum, dupa 80 de zile de la producerea accidentului pasagera a depus plangere la politie si vrea 4000 ron despagubiri. Din ce am citit pe net, plangerea se poate pune in 60 de zile de la producerea accidentului. Am vb azi cu politistul care se ocupa de caz, si el zice ca in 90 de zile se poate depune plangerea. In primul rand nu stiu daca e legala plangerea adica trebuia depusa in primele 60 de zile, sau e in regula si dupa 80 de zile? Daca se ajunge in instanta si aceasta ii da dreptate pasagerei, cine plateste despagubirile? Eu sau firma de asigurari? Instanta poate decide despagubiri mai mari decat cere victima? Cam care ar fi planul de bataie?

Răspuns la discuția Despagubiri accident cu victime
A doua zi dupa accident am trecut pe la victima din taxi sa vad cum se simte. Din spusele ei acuza dureri de cap, dureri la mana si dureri in zona pieptului. I-am propus sa mergem la spital pentru o consultatie. Zis si facut, doctorul care era atunci de garda a zis sa revenim a doua zi ca sa o consulte acelasi doctor ce a consultat-o in momentul accidentului. Eu avand domiciliul in alta localitate decat cel al victimei am plecat acasa si am sunat-o a doua zi, zicandu-mi ca s-a internat datorita durerilor pe care le are. Am mai sunat-o in timp ce era internata zi mi-a zis ca ea acuza dureri dar doctorii tot zic ca nu are nimic.
Buna,

In urma cu vreo 3 saptamani am avut intr-o intersectie un accident cu un logan in regim de taxi in urma caruia conducatorul taxiului a chemat ambulanta (de aici rezulta fapta penala). Politistii au dat culpa comuna deoarece eu nu am respectat indicatorul cedeaza trecerea iar masina in regim de taxi era pe contrasens. La spital a mers soferul taxiului care acuza usoare dureri la cap si o pasagera din taxi care acuza usoare dureri in piept. Doctorul care era de garda la spital le-a facut raze in urma carora s-a dovedit ca nimeni nu a patit nimic, doar usoare contuzii - nu a ramas niciunul internat la spital. Dupa 2 zile de la accident pasagera din taxi s-a dus si s-a internat in spital pe motiv ca se simte rau (dureri la mana, dureri de cap si in piept). Din cate stiu a stat in spital 5 sau 6 zile. Dupa cateva zile de la externarea din spital, pasagera din taxi m-a sunat sa ma intrebe cum procedam, in sensul ca sa cadem la o intelegere sau sa faca plangere impotriva mea. Eu i-am zis sa se gandeasca la o suma de bani, pe care daca imi convine o accept si mergem la politie sa dea declaratie ca nu mai are nici o pretentie de la mine iar daca nu imi convine acea suma de bani poate sa ma dea in judecata. Neconfruntindu-ma pana acum cu astfel de situatie nu stiu cum ar trebui sa procedez - cam ce suma maxima de bani ar trebui sa accept sa ii dau ca sa ajungem la intelegere, iar daca nu, cam la ce ar trebui sa ma astept daca ma da in judecata? Banuiesc ca fiind culpa comuna ce imi cere mie ar trebui sa ii ceara si soferului de taxi, nu?

Si as mai avea o mica intrebare - eu la accident avand cedeaza trecerea, ar trebui sa o cedez celor care au acest drept sau si celor care circula pe contrasens?