avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 303 soluții astăzi
Forum Activitate madalyna45

Activitate madalyna45

Am participat zilele trecute la un concurs pentru ocuparea unui post. Am facut o sesizare intrucat nu s-a respectat procedura de organizare si desfasurare a acestui concurs. Pe site nu s-a mai afisat nimic in schimb la sediul institutei da. Am intrebat la resurse umane ce se intampla cu sesizarea mea si mi s-a spus ca o sa primesc raspuns in 30 zile. Ce trebui sa procedez in continuare? Multumesc
Bun, dar ce faci in cazul de fata in care tu ai aflat ca nota minima este 7 si examenul este luat cu 5, cand au trecut cele 48 de ore de cand aveai dreptul sa faci contestatie( dupa interviu)? Adica la spitalul din Orsova la examen se intra cu 7 si la spitalul din Bucuresti cu 5. Oare asa functioneaza sistemul? Daca nu ai facut contestatie in 48 de ore nu se mai poate face nimic?
Oare in cazul de fata as putea sa fac o sesizare la ITM?
In fine, nu asta vroiam sa 'aud'.
Da, am acesta posibilitate, dar unde? aceasta era si intrebarea initiala.
Exact cum spuneti si d-vstra conf. Hg. 497/2010 art.6 (5)-Pentru a fi declarati admisi, candidatii trebuie sa obtina la fiecare proba cel putin nota 7. Corect? Si atunci candidatii cum au fost admisi la proba scrisa cu note de 6.20; 5.80..... toate sub 7?
Buna ziua revin cu subiectul privind concursul pentru registrator medical cu vechime in specialitate(activitate) de 6 luni. Am depus dosarul pentru concurs(respins verbal initial, acceptat la selectia dosarelor desi nu am vechime in specialitate- dupa lungi discutii privind hg sau oms -criteriile de participare la concurs). La proba scrisa 5 persoane au luat note sub 7. Desi inteleg ca hg 497/2010 privind regulamentul de org si functionare..... unde scrie ca trebuie sa iei nota 7 ca sa poti sustine interviul. Ma intreb.. e legal ca cele 5 persoane sa treaca proba scrisa? Daca nu, unde ar trebui sa m-a adresez pentru a anula concursul pentru regist. medical.
Răspuns la discuția Vechime in activitate
Multumesc pentru raspuns. Cred ca atunci cand este vorba dpre o lege,hg,ordin nu cred ca se face "economie de cuvinte", de ce nu s-a scris specialitate in loc de activitate? Mai astept si alte opinii.
Răspuns la discuția Vechime in activitate
Buna seara. Anuntul suna asa:"concurs pentru postul de registrator medical; conditii de participare 6 luni vechime in specialitate, dar in ordin nr. 1470 din 2011 -pentru aprobarea criteriilor privind angajarea si promovarea in functii, grade si trepte profesionale a personalului contractual din unitatile sanitare publice- avem tabelul privind criteriile: poz. 70 reg.medical-studii si criterii la angajare- diploma de studii medii de specialitate sau diploma de studii medii(concurs pentru ocuparea postului) si vechimea in munca sau specialitate avem 6 luni vechime in activitate. Deci conf. Ordin 1470/2011 conditiile de concurs:- 6 luni in activitate( nu activitatea de registrator med.) si nu in specialitate asa cum se cerea in anuntul de angajare. Sper ca m-am facut inteleasa si intrebarea ramane aceeasi....
Buna ziua. Vreau sa candidez pentru un post de registrator medical si se cere vechime in activitate 6 luni. As vrea stiu daca vechimea in activitate este acelas lucru cu vechimea in munca(orice meserie). O zi buna.