avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 239 soluții astăzi
Forum Activitate elias_eu

Activitate elias_eu

multumesc, dar din moment ce am anuntat atunci cand am plecat ca nu locuieste nimeni acolo, nu e vorba de nici un abonament! adica doi ani n-am avut abonament si acum de unde as avea? in factura se specifica clar, 7.03-3.04.2020, asta e perioada de facturare, perioada in care n-a stat nimeni acolo ca si pana acum! nu faptul ca vecina l-a bagat in casa a fost problema! eu as fi vrut sa stiu care e legea care ii da dreptul sa verifice contoarul! presupun ca exista dar eu n-o stiu si vreau sa stiu! si mai ales as fi vrut sa stiu, daca nu avea vecina cheie si nu intra in casa ce se intampla? ca sunt sigura ca nu sunt unicat, mai exista si altii plecati din tara care n-au lasat chei la cineva! multumesc!
buna ziua! nu stiu daca am nimerit topicul! deci, eu sunt plecata din tara! ultima data am fost in tara in martie 2020! acum o luna am primit o factura de lumina de 50 lei , kw facturati chipurile din august 2020- martie 2021! am scris mail, le-am explicat ca nu sta nimeni la adresa mea, ca n-am mai fost in tara din martie 2020, ca sunt abonat cu autocitire, nu mi-au raspuns la mail, dar au trimis acasa pe cineva sa verifice! vecina mea a descuiat usa domnului care a constatat ca intr-adevar nu locuieste nimeni acolo si la o saptamana dupa asta primesc IAR factura ca am de plata 29 lei!!!! intrebarea mea este - in baza carei legi a avut domnul voie sa intre in casa daca eu n-am fost de fata? procesul constatator l-a semnat vecina mea, dar nu asta e problema! DACA nu avea ea cheie, ce se intampla, mi se taia curentul? tot asa, in baza carei legi? multumesc frumos ptr raspunsuri!
Răspuns la discuția Renuntare la succesiune
Nu stiu daca am voie sa mentionez tara, pe site! Nu stiu nici daca gasesc aici sa traduc actele, eu n-am gasit traducator! Tara nu e membra a Conventiei, deci nici apostila nu se pune! Si fara traducere si apostila.....
buna ziua! am un frate intr-o tara unde momentan nu avem consul, de la care imi trebuie niste acte! Deci n-are unde sa-mi faca procurile! Mai exact e vorba de act de donatie a partii lui din succesiune in favoarea mea si o procura ptr mine sa am acces la contul mamei din banca! Se pot face aici procurile si sa le trimit, eventual prin fax, sa le semneze si sa mi le trimita inapoi sa le duc la notar? Sau exista alta varianta? N-am mentionat tara respectiva, deoarece nu stiu daca am voie! Multumesc!
Răspuns la discuția Demisie in alb
buna ziua! sotia mea a fost exact in aceeasi situatie-demisie in alb,ptr ca in caz ca nu iese inventarul, sa pleci 'de bunavoie',din motive personale! am intrebat atunci si nu mi-a raspuns nimeni (poate imi spune cineva acum)-in caz ca este data afara persoana,in baza acelei demisii si da firma in judecata, se poate spune ca acea hartie este o forma de santaj? sper ca am fost explicit! si inca ceva, va rog! ce inseamna 'consimtamant viciat prin eroare, dol sau violenta'? multumesc!
RaDracones a scris:

yanu82

Explicati-mi va rog, cum de mai aveti de platit penalitati daca sunteti la zi?





penalitatile raman, chiar daca esti 'la zi' cu plata intretinerii! ptr ca s-au adunat in timp,pana la achitarea datoriei!
fobia nu se poate trata nicicum? ce veti face daca, de ex., viata dvs ar depinde de medic? preferati sa muriti? macar examenul asta periodic nu doare! cu ocazia asta aflati si de vreo eventuala boala , microb, care nu s-a manifestat inca! la asta v-ati gandit?
Răspuns la discuția magazin non-stop
multumesc!
Răspuns la discuția Chiriasi - supraveghere video
nuuu, nu trebuie scoase camerele! ce minte bolnava au unii! ce vrei sa vezi pe camere? cum fac aia sex? ti-ar conveni sa afli dupa 2 luni ca ti-a fost monitorizata fiecare respiratie?
buna seara! un magazin alimentar non-stop cati angajati minim ar trebui sa aiba ptr ca acestia sa nu depaseasca orele legale lunare? in ce lege gasesc asta? multumesc!