avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 319 soluții astăzi
Forum Activitate naty18

Activitate naty18

In primul rand mergeti la registrul comertului pentru intocmire act aditional de suplimentare cu acest cod CAEN. Daca este activitate la norma de venit pentru ambele coduri si doriti sa ramaneti la norma atunci aveti norma pentru fiecare cod CAEN adica cam asa: ex. 20000 lei si 23000 lei. Nu puteti avea pe un cod norma si pe celalalt real. E cam mult pe doua norme dar dvs.stiti. La norma e mai simplu de contabilizat ca aveti nevoie doar de registrul de incasari si plati pentru PFA in care veti inregistra doar veniturile si de registrul inventar. Veti plati CAS , CASS si impozit pe venit 16% in fiecare trimestru. Veti depune pana la 31.01.2016, D600 pentru CAS .Pe saitul ANAF gasiti formularul si informatii despre cum se completeaza.
Asigurarea de la banca este in legatura cu ratele de la credit in cazul unui dezastru. Dvs. trebuie sa aveti asigurat apartamentul pentru diverse riscuri si in cazul producerii acestora veti fi despagubit in functie de valoarea politei.
Dupa cum expuneti dvs.situatia, firma neavand activitate inseamna ca nu a avut nici achizitii de la furnizori. In concluzie datorii nu aveti de nici un fel.
Are drepturi ca in tara lui. Daca e casatorit are dreptul si sotia la jumatate din apartament.
Multumesc.
M-am uitat mai bine in cartea de munca si procentul este 100%, deci ramane calculul facut de dvs.anterior. Multumesc inca o data si imi cer scuze pentru ca am insistat.
Imi cer scuze dar ati putea lua in calcul si procentul la gr.II de 70%, am inteles ca acesta este minimul. In cartea de munca scrie cand 7% cand 14%,si este trecuta Ordonanta conform careia s-a dat grupa II.
Va multumesc.
Tineti cont de sfatul dat mai sus si contactati un notar caci in final banuiesc ca tranzactia doriti sa o finalizati la un notar. Faceti-l sa-si merite banii.
Răspuns la discuția Infiintare PFA
Dupa cum stiu eu, daca esti PFA poti opta pentru impunere la norma de venit sau la real. Asta insemna ca la venitul net( adica diferenta dintre veniturile dvs. si cheltuielile pe care le faceti) trebuie sa achitati impozit de 16% si CASS de 5,5%.
Daca v-ati referit ca cei 1000 lei pe luna vreti sa va fie salariul sa stiti ca daca sunteti PFA nu puteti sa va deduceti cheltuielile cu salariul, impozitul, CAS si CASS. Pentru salar trebuie sa faceti contract de asigurare pentru un salar mediu pe economie care nu are legatura cu activitatea dvs.autorizata.
Răspuns la discuția Buletin expirat
Aveti dreptate, dupa implinirea varstei de 18 ani oricine poate avea in buletin adresa proprietarului care declara ca il primeste in spatiu.