avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 639 soluții astăzi
Forum Activitate valyclau

Activitate valyclau

Buna ziua,
Va rog sa ma ajutati cu un sfat in legatura cu un vas de WC pe care l-am achizitionat in urma distrugerii acestuia de catre chiriasii pe care ii am in apartament. Factura acestuia (apx 400lei) reprezinta cheltuiala deductibila?

Totodata, costul asigurarii obligatorii si cel al asigurarii facultative pentru apartament, reprezinta cheltuiala deductibila? Costul este 1000 de lei-nici aici nu ar fi nevoie de amortizare, mai ales ca perioada de valabilitate este 1 an.

Multumesc anticipat pentru raspunsuri! :)
Răspuns la discuția Cumparare padure
Multumesc pt raspunsul dvs.
Intr-un viitor mi-as dori sa fie un loc de recreere, sa leg niste hamace de copaci si sa montez cateva platforme pentru corturi. O sa aplic eu pt avizele necesare, ca viitor proprietar, cred ca asa ar trebui sa se intample...deocamdata nu am inceput sa ma interesez in directia aceea..
Buna tuturor!
Intentionez sa cumpar 1,1 ha de padure si m-ar interesa care sunt actele pe care ar trebui sa le aiba vanzatorul. As aprecia si daca mai aveti ceva sfaturi la care ar trebui sa fiu atenta cand vine vorba de achizitia unei paduri. Totodata, un pret corect, orientativ, aveti idee care ar fi?
Va multumesc mult, anticipat, pentru raspunsuri.
Multumesc. Chiar acum caut sediul si programul si voi merge sa inregistrez o plangere.
Sunt putin sceptica atunci cand vien vorba de politie insa voi incerca sa nu am preconceptii :)
Buna ziua,
Unde pot sa reclam vecinul de la blocul alaturat pentru ca arunca gunoiul pe geam?
Locuiesc in sectorul 1, nu avem asociatie de proprietari si avem ceva probleme cu vecinii din blocul vecin (bloc mai inalt). Acestia arunca saci mari cu gunoi in curtea noastra interioara, pe bloc si pe balconul fiecaruia dintre locatarii blocului nostru. Exista chiar si un pat si cateva dulapuri aruncate pe bloc.
(m-am mutat de curand in acest bloc iar daca stiam de aceasta problema, nici nu faceam pasul asta. Este iarna si mirosurile pestilentiale deja sunt prezente pe langa bloc, mai ales pentru mine deoarece locuiesc la ultimul etaj..)

Unde pot adresa o reclamatie pentru acest tip de problema?

Va multumesc pentru ajutor!
Va multumesc pentru raspunsurile voastre prompte. Justitiarul711, am citit informatiile trimise, din pacate nu am inteles foarte mult pentru ca limbajul nu imi este foarte familiar.
Daca mai aveti sfaturi, sunt foarte bine primite deoarece am decis sa merg pe acest drum pentru a imi face dreptate deoarece am lasat prea mult timp aceasta problema nerezolvata.
Inca o data, va multumesc pentru ajutor.
Buna seara,

Va scriu pentru a cere cateva lamuriri in legatura cu o problema care persista si pare ca nu are final.
In Octombrie 2013 apartamentul unde locuiesc parintii mei a fost inundat deoarece vecina din apartamentul de la etajul superior a taiat teava de la conductele de incalzire pausal, in schimb, omitand sa o sigileze deoarece nu era intrerupta din subsol sau de la etajele inferioare. Cand s-au facut probele la instalatie, apartamentul parintilor mei a fost inundat. Nu ne-am dat seama imediat pentru ca probele au avut loc destul de tarziu dar dimineata am gasit parchetul ud in tot apartamentul parintilor.
Persoana respectiva a fost alertata (nu locuieste nimeni in apartamentul de deasupra) si ni s-a promis ca apartamentul parintilor va fi zugravit si covoarele spalate.
In tot acest timp care s-a scurs nu am auzit/vazut nicio despagubire sau interes din partea vecinilor care au cauzat prejudiciul iar parintii mei spun ca nu vor sa faca rau unui vecin ...din varii motive.
As dori sa stiu daca pot deschide un proces in legatura cu acel incident chiar daca a trecut atat de mult timp. La momentul respectiv nu a fost depusa nicio plangere oficiala.

Va multumesc anticipat.