avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1804 soluții astăzi
Forum Activitate ai_pohontu

Activitate ai_pohontu

Buna ziua,
Ma confrunt cu urmatoarea situatie: Detin un teren a carui cale de acces este inregistrata la cadastru si am platit pentru aceasta conform suprafetei terenului achizitionat. La momentul achizitiei drumul nu era construit, nefiind nici delimitat. Intre timp, proprietarul terenului de langa mine a realizat calea de acces pana la terenul sau (aprox 50 m) si a tras si utilitatile (curent,gaz, apa) pe sub teren. In momentul de fata vreau sa stiu cum pot ajunge la o intelegere pe cale amiabila astfel incat sa nu ajung la discutii aprige privind rambursarea banilor cheltuiti de acesta. Demn de mentionat este faptul ca calea de acces deserveste aproximativ 7-8 proprietari. De aceea, consider ca normal ar fi sa fie impartita investitia realizata in calea de acces la 8. Insa, vreau sa stiu daca exista un cadru legal pentru astfel de spete. Multumesc anticipat pentru raspuns.
Buna ziua,
Am rugamintea sa imi comunicati daca exista posibilitatea restituirii unei parti din suma achitata pentru taxa aferenta inceperii lucrarii. Mentionez ca am achitat 1990 ron in loc de 190 ron. Daca da, va rog sa imi comunicati procedura de urmat. De asemenea, localizarea constructiei este in mediul rural si are mai putin de 50% din amprenta la sol, la demisol, iar data inceperii lucrarilor este de 18 iulie. Mai mult, as vrea sa stiu daca este necesara achitarea unei taxe suplimentare de 0.7% din valoare mentionata in AC.
Multumesc anticipat pentru sprijinul si raspunsurile dumneavoastra.