avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 114 soluții astăzi
Forum Activitate oliviamoldovan

Activitate oliviamoldovan

Va multumesc anticipat pentru atentia acordata :hammer:
Va multumesc pentru un raspuns atat de complet si de elaborat,

Ceea ce ma nedumereste totusi in continuare, majora fiind, trecuta de varsta de 25 de ani, sunt obligata sa cer consimtamantul scris al parintelui de la care doresc sa preiau numele? ( nu doresc sa creez parintilor neplacerea de a afla ca renunt la numele pe care mi l-au dat la nastere) ce s ar intampla daca din considerente afective as dori sa preiau numele de tanara fata al bunicii trecute in nefiinta sau daca as dori sa aleg un nume aleator ? sa inteleg deci ca singura varianta legala este de a prelua numele de tanara fata al mamei cu acordul ei scris ?

Si imi puteti preciza va rog, acele "declaratii ale cunoscutilor" conform carora "sunt cunoscuta in societate sub numele meu real" sunt obligatorii ? eu am parasit Romania de ani de zile, nu am pastrat legatura cu nimeni si mi ar fi cu adevarat incomod sa recontactez anumite persoane carora sa imi explic demersurile, sa ii port la notar ...

Normal mi s-ar parea sa pot plati un avocat care sa se ocupe, fara sa fie nevoie sa imi deranjez parintii, familia, sa reiau legaturi ... :hammer::thumbdown::slap::fight::duh:
Buna ziua,

Doresc sa fac o schimbare a numelui pe cale administrativa in Romania, stabilita fiind in strainatate. Este posibil ca un avocat sa se ocupe de intreg demersul fara a-mi fi absolut deloc necesara prezenta, spuneti-mi va rog cat timp poate dura o astfel de procedura, este posibil sa fie finalizata in maxim 2 luni de zile de la demararea procedurii ? as dori sa aflu de asemenea inainte de a contacta un avocat un tarif orientativ al intregului demers,

Va multumesc frumos !

#-o