avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 469 soluții astăzi
Forum Activitate IoanaAB

Activitate IoanaAB

Răspuns la discuția Impozit ANAF nefondat
Am inteles, va multumesc, voi fi atenta la intocmirea contractelor de acum si ma apuc sa caut raspunsuri de la aceste institutii - daca tot trebuie sa platesc impozit pe acele sume, macar sa le si primesc (multe din ele au denumirea de drepturi de autor).
Buna ziua, sunt muzician fara pfa sau alte firme si recent am primit instiintari de la ANAF cum ca nu mi-am trimis declaratii pe venit pe ultimii 3 ani. Atunci cand am cerut lamuriri mi s-a printat o foaie cu venituri inregistrate la ei pe numele meu de la diverse institutii cu care intr-adevar am colaborat si cu care am semnat si contracte (in care nu se specifica care din parti achita impozitul, dar in mana primeam suma bruta, nu cea neta trecuta in contract, deci presupuneam ca deja era platit de institutie. Ex: suma neta din contract 500 lei, in mana primeam 450 lei). Problema este ca veniturile declarate sunt fantasmagorice, eu nu am castigat niciodata acele sume in colaborarile respective, dar se pare ca trebuie sa platesc impozit pt ele??? Incep sa cred ca institutiile au facut declaratii false in legatura cu remuneratia pe care au oferit-o. Cum pot sa rezolv aceasta problema?