avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 595 soluții astăzi
Forum Activitate Edward_w92

Activitate Edward_w92

As dori si eu sa solicit o harta cu drumurile publice aferente unei comune si sunt nelamurit in privinta numelui exact al documentului si daca pot sa solicit asa ceva direct de la Prefectura de care apartine comuna respectiva.
As vrea sa solicit acest document intrucat am stationat pe un drum agricol o perioada iar primarul a tot tinut ca acel drum este drum public chiar daca drumul respectiv a fost lasat de catre consateni din terenurile agricole ce le detin pentru a putea avea acces la terenuri. Pe bucata de drum unde am stationat cu masina, am cazut la intelegere cu proprietarul terenului in dreptul caruia am stationat. Vreau totusi sa ma lamuresc daca primarul avea vreun temei sa se lege de mine fiindca chiar si agentul de politie care l-a insotit la sesizare a spus ca nu are de ce sa se ia de sufletul meu intrucat fiind un drum agricol si nefiind semne de circulatie care sa-mi interzica stationarea voluntara, n-ar putea sa ma sanctioneze fara temei.
Stiu ca sunt anumite reglementari in aceasta privinta dar nu gasesc un articol de lege in care sa se specifice exact ce intelegem prin daune materiale produse de arderea deseurilor. Problema sta in felul urmator, eu am niste stupi, stupi de pe urma carora imi castig painea anual. Stupii sunt inregistrati la primarie. Din octombrie si pana in aprilie, vecinii tot aprind gunoaiele de provenienta vegetala ( in mare parte) si desi i-am rugat sa fie foarte atenti in legatura cu acest lucru, unii nu vor sa inteleaga de vorba buna. Avand in vedere ca uneori mai aprind focuri si pe vreme cu vant, vantul aduce fumul in stupina si aici este stocat intrucat stupina e flancata din 3 parti de o livada, de casa si de o alta dependinta. I-am rugat, nu dati foc aiurea, asteptati sa se faca primavara, curarati-va terenul, pregatiti gramezile si lasati-le asa pana in aprilie intrucat nu va incurca si iarba nu creste asa incat sa fie afectata de foc atunci, in plus daca curarati lastari, puneti gramada de crengi acolo peste radacini si cand dau sa scoata alti lastari le dati foc, asa nu-mi intoxicati nici mie stupii si nici nu mai aveti grija, plus ca albina zboara, ventileaza altfel stupii.... Unii nu vor sa inteleaga si pace. Daca am de exemplu un vecin de asta mai capsoman caruia i-am explicat dinainte situatia insa el nu intelege si imi produce ulterior pagube, pot sa il trag la raspundere si sa imi fie despagubita paguba produsa? Chiar astazi a venit un vecin d-asta la gradina de langa mine, care si-a pus om sa-i curete gradina de lastarii de pomi crescuti, si sa dea foc la acele deseuri rezultate. L-am rugat frumos sa faca dupa cum i-am sugerat, sa mai astepte pana sa dea foc la respectivele deseuri, intre timp acestea se usuca si vor arde cu fum cald astfel incat sa nu-mi afecteze stupina, iar daca nu va dori sa ma inteleaga exista anumite reglementari in privinta lucrului cu foc deschis si voi apela la conformarea lui prin temeiul legal. In cazul acesta el primeste amenda, dar daca imi provoaca dauna materiala cum poate fi tras la raspundere, ca amenda nu ma ingrasa pe mine daca imi provoaca intoxicarea stupinei cu monoxid de carbon astfel slabindu-mi considerent coloniile sau ducand pana la eliminarea completa a coloniilor.
Alta chestie ar fi ca si eu mai am de ars niste deseuri de provenienta vegetala si in temeiul legii se cere detinerea unui "Permis de lucru cu foc", eliberarea acestuia se face pe termen de o zi intr-un interval orar specificat. Care sunt costurile obtinerii unui astfel de document pentru a putea fi in conformitate cu legea? Nu cred ca am ales forumul exact pentru acest subiect, dar n-am gasit o rubrica de forum legata de mediu. Multumesc!
Discuție Impozit auto
Buna seara!
Am si eu o nelamurire. Acum ceva ani, vreo 5 la numar, am cumparat un ciur de masina pentru piese insa aceasta nu a fost radiata de la primarie. Cu omul nu am facut nici o hartie, el fiind de aici din sat si eu necunoscand toate treburile astea. Cert e ca omul o lasat masina ca era o troaca, eu am luat-o, am dezmembrat-o, si am ramas cu hartiile masinii. As putea sa scap de plata impozitului pe ultimii 5 ani de zile si de penalitatile aferente? Cum se poate face asta avand in vedere ca masina nu mai are ITP efectuat din anul 2007-2008 si nici asigurare de atunci, dovada ca aceasta n-a mai circulat pe drumurile publice. Daca omul ar face o declaratie pe proprie raspundere la notar cum ca a dezmembrat masina, ar putea s-o scoata de la primarie incepand cu data din declaratia respectiva ca ulterior sa poata fi radiata?
Eu is curios :)). Adevarul e ca politia, si nu ma refer la aia comunitara, aia-s cam puf la..... pe plan rutier, dar nici politia aia adevarata nu ia masuri legate de parcarea abuziva, samd. Noua ne-ar trebui aceeasi metoda practicata peste Prut, lipirea de etichete asa, cat un semn de circulatie de mari, pe partea soferului pe parbriz. Si la piatra neamt, in fata sectiei de politie municipala de pe str. Cuiejdiului, daca vrei sa intri pe la ora 12 cu o autoutilitara de 3,5t, la 6m lungime, n-ai pe unde din cauza masinilor parcate de amblele parti a strazii cu sens unic desi sunt indicatoare ce interzic parcarea pe acel tronson de drum pe una din parti. Politia nu face absolut nimic Politia stie sa pandeasca la vitezomani, sa faca filtre pe timp de noapte in afara localitatilor fara sa fie presemnalizate corespunzator, samd. Sa spun ca la conduita pietonilor nu contribuie deloc? Din ce stiam, in mediul virtual, pe internet, poti sa scrii absolut ce vrei si nu se supune legilor. E drept ca incercau nu cu mult timp in urma ca si tot ceea ce scriem noi pe internet, sa fie supuse legilor in vigoare, dar inca nu stiu sa se fi aprobat astfel de legi. S-ar putea sa se ia in considerare doar anumite lucruri strict speciale, adica mesaje de amenintare, mesaje ce pun in pericol societatea, persoanele, puii de avicola si mai stiu eu ce, dar ca injuri 3 pampitoi de plusu domnului si ii fac incompetenti, nu cred ca ar trebui sa se supuna legii. Eu unul as face exact cum faci tu, contestatie si gata. Daca se dovedeste ca tre' sa dai bani, eu unul n-as da nimic. Totusi, ma intreb, nu e nici un avocat pe tt site-ul asta care sa te lamureasca? Vad ca pana acum n-au raspuns la subiect decat Utilizatorii.
Răspuns la discuția Sunt santajat
Daca a oferit factura de la firma, atunci nu a luat bani la negru ( bani neimpozabili). Acum tre' s-o scoata cu sefu' la liman, ca daca a dat factura de la firma fara stirea sefului, acolo tre' sa dea macar impozitul datorat de firma catre stat. Seful cam atat are ce spune, de ce s-au emis facturi nejustificate de catre firma si cine-i responsabil, omul era in concediu. Ma indoiesc ca, clientul respectiv a venit la firma cand omul nostru era acasa in patut la televizor, sau ceva... . Adica ce ar putea sa-mi faca sefu' de la service daca in afara programului de lucru, acasa, eu mai repar 2 masini, nu-i problema sefului ce prestez eu atat timp cat nu sunt in orele de program? Daca in schimb emit factura de la firma, asta-i alta treaba.
Mai intrebati si niste politisti sa vedeti ce va vor spune.
Deci avem asa din descrierea obtinuta din primul mesaj: Vehiculul 1 opreste la trecerea de pietoni pentru acordarea prioritatii. Vehiculul 2 vine si opreste si acesta in spatele primului vehicul. Vine insa tanaul cu vehicului 3 si din neatentie, ca era atent la caschetofon, acroseaza in dos vehiculul 2, oprit in spatele celui dinainte, vehicul ce fiind acrosat cu o oarecare viteza, reuseste sa-l acroseze pe primul. Daca vehiculul 2 a acrosat primul autovehicul, fiind impins de cel de-al treilea vehicul, vina este.....ati ghicit, in procent de 100%, a conducatorului vehiculului 3. Reparatiile vor fi suportate pentru ambele vehicule (1 respectiv 2) de catre asiguratorul vehiculului 3.
Acum daca cucoana ce conducea vehiculul 2 a declarat la politie ca ea nu a observat vehiculul 1 ca a oprit si n-a reusit sa mai opreasca la timp, atunci politia trebuia sa puna vina asupra conducatorului din vehiculul 2. Acum depinde foarte mult de ce a declarat negru pe alb conducatorul vehiculului 2, dar din descrierea evenimentului din primul mesaj, reiese ca vina este a conducatorului din vehiculul 3.
Corect spus de andrei17, cat timp bunica a trait si vanzarea a fost efectuata de aceasta, mama dumneavoastra nu poate pretinde niciun folos de pe urma vanzarii acelui teren. Daca bunica a considerat ca de bani sa se foloseasca matusa dumneavoastra, a fost decizia ei. Cu aproximativ aceeasi problema m-am confruntat si eu, insa vanzarea nu s-a mai efectuat. Acum pe partea cealalta, de bunica aveau grija in aceeasi masura si mama dumneavoastra si sora mamei? Vi s-ar parea corect ( spun in cazul in care mama dumneavoastra nu avea niciun interes pentru mama dumneaei cat a trait aceasta, si prin asta nu o judec fiindca fiecare se plange de ce-l doare) ca matusa dumneavoastra care a stat cu bunica, sa imparta "frateste" suma dobandita prin vanzarea terenului?
Tot ce se imparte cand se dezbate o succesiune, este reprezentat de bunurile mobile/imobile detinute de catre defunct in momentul decesului (si asta doar in cazul in care nu lasa un testament prin care macar o ruda din familie primeste ceva de la defunct, ori daca defunctul nu a facut acte de mostenire catre cineva inainte ca acesta sa treaca in nefiinta).
Acum sa explic: cazul 1: Defunctul lasa un testament scris si perfect legal in care matusii dumneavoastra ii lasa 90% din mostenire: x, Y, Z samd, si mamei dumneavoastra ii lasa restul de 10%... atunci treaba e clara.
Cazul 2. Daca bunica dumneavoastra i-a facut acte de mostenitor matusii dumneavoastra cat timp a fost in viata si i-a lasat dumneaei partial mostenirea, atunci la dezbaterea succesorala se mai imparte ce-a ramas neinstrainat (daca a ramas). Sa nu va treziti cine stie cu surprize.
Daca masina din spate a oprit si a fost impinsa de o alta si astfel aceasta a acrosat o alta masina , vina este a ultimei masini, asigurarea trebuie luata de la masina vinovata adica a 3-a masina in acest caz. Daca cucoana respectiva a declarat negru pe alb la politie ca nu a reusit sa opreasca la timp si astfel v-a acrosat pe dumneavoastra, atunci politia trebuia sa va dea asigurarea acesteia, adica a masinii conduse de doamna de 28 de ani.
Vopsirea elementului cu vopseaua sarita am inteles ca e cam 100 lei/element, acum depinde si de la service la service si bineinteles, si de la oras la oras. Deci costul reparatiei pe cont propriu pentru un spoiler zgariat si numar stramb, n-ar fi asa ridicat.
Eu nu aveam cunostinta atunci de faptul ca aparatele radar de pe MCV pot sa iti masoare viteza in timp ce se deplaseaza, abia dupa aia am cautat si m-am documentat in privinta acestui fapt. Daca eu nu stiam, el putea sa-mi spuna ca acest lucru e valabil pentru aparatele radar de generatie veche, nu si pt cele de pe MCV, dar el mi-a raspuns cu : "fac eu abuzul asta"...tu i-ai mai fi semnat procesul verbal? Colegul cu centura daca vrea sa faca contestatie la PV poate sa faca, nu stiu cata dreptate ii va da instanta dar merita incercat.
Da, acesta este un abuz din partea politistului si din pacate sunt din ce in ce mai dese. Pe mine m-au oprit pentru ca am efectuat o depasire in localitate cu exorbitanta viteza de 82km/h. Mentionez ca si ei se aflau in miscare in acel moment si pur si simplu nu le-am observat masina ca daca o observam nu depaseam. Bineinteles, nu am fost oprit regulamentar dupa cum prevede codul dar asta sa zicem ca trecem cu vederea, oricum, a fost la latitudinea echipajului daca sa ma opreasca sau nu intrucat dupa depasire am redus si eu inapoi la 60km/h si distanta de 500m echipajul nu a schitat vreun moment intentia de a ma opri....abia cand m-am apropiat la cativa metri de ei m-au atentionat cu flash si girofar... .
Bun, vine domnul agent, unul asa mai tinerel, se prezinta, ma informeaza de contraventie, bineinteles ca aveam cunostinta de ce facusem, doar ca nu stau cu nasu' in vitezometru sa vad exact la metru cam cu ce viteza rulez. Dupa ce termina il intreb pe agent daca in momentul filmarii ei stationau sau se aflau in miscare, la care bineinteles ca mi s-a raspuns "in miscare", atunci i-am spus agentului ca din cate cunosc, nu prea are voie sa ma sanctioneze in acest caz, la care am primit replica: "Lasa ca fac eu abuzul asta". Corect... . Dupa ce s-a intors cu PV, l-am intrebat pe agent daca totusi pot sa vad dovada conform careia ma fac vinovat de contraventie insa mi s-a raspuns cu un NU hotarat. Atunci am luat decizia de a nu semna P.V. iar mentiunile au fost completate tot de catre agentul respectiv, pe motiv ca eu nu pot scrie, sau asa ceva, fiindca pur si simplu a refuzat sa imi permita sa scriu eu pe procesul verbal mentiunile. Totusi pe baza ca agentul facea abuz si ca nu a vrut sa-mi prezinte dovada, n-am semnat. A venit PV acasa....bineinteles, nu la mine ci la o matusa de a mea si a fost lasat in cutia postala, n-a semnat nimeni de primire....si a stat asa vreo 2 saptamani, dupa care acesta a disparut neanuntat. Ulterior m-am informat cu privire la cateva aspecte: Aparatul de masurat viteza cu care e dotat fiecare MCV al politiei rutiere poate masura atat daca stationeaza cat si daca se afla in miscare ( eroare -+5km/h) iar agentul nu e obligat sa prezinte dovada ( daca aparatul de masura e cel din dotarea MCV-urilor). Pentru vechile aparate de masura, ar trebui sa prezinte inca dovada contraventiei si sa se afle in stationare pentru a fi corecta masuratoarea. Deci eu n-aveam un temeinic motiv pentru a nu semna P.V. dar nici agentul nu era indreptatit sa ma ia cu "fac eu abuzul asta" samd.

In cazul tau depune contestatie pentru acest proces verbal si sa fie temeinic de bine alcatuita, daca vrei sa nu fi nedreptatit pt o fapta ce n-ai facut-o. Nici mie nu mi se pare corect ca agentul sa incerce sa fie destept cand e pro..... adica mai putin destept. Adica da, ma opresti pentru ca te crezi mare si tare si iti arat ca faci o tampenie si o voi dovedi cu probe concrete, atunci stai cuminte, nu invoca amenda pentru centura repede... aici ii o chestie, ca nici tu nu poti dovedi ca ai purtat centura, dar nici el ca n-ai purtat-o. Aici intervine de fapt motivul initial pentru care ai fost oprit, pentru care aduci pozele drept dovada si drept martori pe cei care mai erau in masina. Acum sincer....sa citezi 2 martori, sa piarda saracii fiecare cate jumate de zi sa vina sa depuna marturie, pentru cat, 100 de lei cat face amenda.... asta nu-i deloc "fiabil"...dar incearca si fara martori, eventual daca stiti ca agentul nu a luat numele celorlalti ce se aflau in masina, tatal tau sa te mentioneze drept pe tine martor, ca tu erai in masina pe langa el si tra la la. Oricum agentul ce a intocmit P.V. n-o sa se prezinte in veci la proces si martorul lui oricum nu va stie.