Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Amenda articolul 2 legea 61/1991 - mailul ca proba in ...
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Amenda articolul 2 legea 61/1991 - mailul ca proba in instanta

Buna ziua,
am dat o amenda de 100 lei in 48 de ore, am mers pe o strada de 10m pe interzis.
Am platit sa nu pierd timpul dar mi se pare anormal sa platim astfel de amenzi cand politia locala nu isi face treaba si sunt masini parcate pe toate strazile, traficul se blocheza, etc.
Dapa ce am platit le-am dat un MAIL mai urat:
"De ce .... va luati salarile magarilor??
Sa ..... amenda peste ochi si sa .. ... pe justitiarul Gheorghe!"

Acum mi-au dat o amenda de 1000 lei.
Mailul este considerat proba in instanta? Din cate stiu nu este ...

Multumesc,
Cosmin.
~ Conținut șters la cerere ~
Pai cum probeaza ei ca am trimis eu? Oricine poate sa faca un mail cu numele meu si sa trimita ce vrea.
esti foarte tare, omule... eu nu m-as fi gandirt la asta ( la mail).. dar sa stii ca mailul a devenit ca o scrisoare recomandata cu confirmare de primire... nu stiu ce lege prevede asta, dar de ex: poti deschide o actiune in instanta impotriva cuiva, trimitand un mail, in care scrii ce vrei... si la fel si in timpul procesului, poti trimite pe mail tot...
cum te-ai gandit sa scrii injuraturile???? =D>

se vede IP-ul calculatorului, ca banuiesc ca ai trimis de acasa mailul, nu te-ai gandit sa-l scrii de la un prieten .... dusman...

[Mesaj editat - 1.3 din regulament]
Gabriela Pintea, Consilier juridic
Poti sa scrii 3 linii de cod si sa trimiti mailuri de la ce adresa vrei, unde vrei cu ce mesaj vrei. Asta zic.
Nu stie un expert judecatoresc sa verifice IP :), nici nu stie ce este.
Anyway, nu 1000 lei sunt problema, problema este ca trebuie sa ii platesc unei institutii care nu isi face treaba, vedem toti masini parcate in sector 1 peste tot, pe treceri de pietoni, uneori se blocheaza o bada din doua, alteori se blocheaza strazi si noi facem 1,5 ore de la job pana acasa. Si totusi agentul Caisa scoate casca din dotare si stie sa imparta amenzi.
csmara, utilizator
csmara a scris:

Nu stie un expert judecatoresc sa verifice IP :), nici nu stie ce este.

... va inselati! Exista experti autorizati de M.J. in diverse domenii de activitate, printre care si acesta!