avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 518 soluții astăzi
Forum Activitate Rual256

Activitate Rual256

Montator de termopane. Imi trebuie pentru ca trebuie sa duc certificat fiscal de la AFM pentru programul "Rabla"
Discuție incident
Buna ziua
Va rog sa-mi spuneti daca un salariat care isi termina activitatea in timp mai scurt (adica in mai putin de 8 ore) in decursul unei zile poate pleca acasa cu acordul administratorului. In acest caz, va fi pontat cat a lucrat! Dar daca dupa plecare are un accident, se considera accident de munca?
Multumesc
Buna ziua
Am pe societate un autoturism care s-a amortizat in contabilitate. Doresc sa-l vand.Exista vreun pret minim la care trebuie sa-l vand?
Buna ziua
Sunt unic actionar la o societate comerciala cu activitate impozabila. Vreau sa demarez o activitate neimpozabila, cresterea albinelor. Pentru adaugarea unui nou obiect de activitate, Registrul Comertului imi percepe un tarif considerabil.
Intrebarile mele sunt:
- Cum se diferentiaza in contabilitate activitatea impozabila de cea neimpozabila, in cazul in care desfasor noua activitate pe societatea existenta?
- Ce alternativa as avea pentru a desfasura noua activitate(PFA,II..), in conditiile in care sunt unic actionar la societatea existenta?
Multumesc
Răspuns la discuția legea 249/2015
Va multumesc pentru raspuns. Va voi contacta personal si pentru alte detalii.
Discuție legea 249/2015
Am o firma care introduce pe piata nationala produse ambalate in baxuri de hartie, pe paleti de lemn. Pana acum, paletii de lemn i-am trimis la beneficiari, care ulterior mi-i returnau. I-am incinerat intr-o centrala termica pe lemne. In conditiile actualei legi, cum trebuie sa procedez cu declaratia la AFM (acea anexa 3 la OUG 196/2005) , in conditiile in care pana acum nu am depus nici o declaratie?
Multumesc
Buna ziua
Va rog sa-mi spuneti daca un contract de imprumut intre rude de gradul 1 (tata- fiu), trebuie incheiat la notariat.
Multumesc
Răspuns la discuția Proces verbal
Politia nu a depus inca probe (oricum nu au filmat din cate am observat), iar in procesul verbal scrie sec faptul ca nu am acordat prioritate la trecerea de pietoni, ocolindu-i pe acestia pe a doua banda de mers pe sens! O alta problema este ca, locul unde a fost intocmit procesul verbal nu coincide cu cel unde a avut loc evenimentul, iar in PV este trecut acelasi...
Discuție Proces verbal
Buna ziua
Am fost oprit in trafic de o masina a politiei, pe motiv ca nu as fi acordat prioritate la o trecere de pietoni. Mi s-a intocmit proces verbal, pe care l-am contestat, pentru ca fapta prezentata de politist era eronata.Am fost motivat si de faptul ca masina politiei era la distanta foarte mare de locul presupusei contraventii, pentru a vedea corect dinamica evenimentului. Credeti ca am vreo sansa de castig in instanta?
Mentionez ca in masina eram singur.
Multumesc