avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 261 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... contract de imprumut
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

contract de imprumut

Buna ziua
Va rog sa-mi spuneti daca un contract de imprumut intre rude de gradul 1 (tata- fiu), trebuie incheiat la notariat.
Multumesc
Cel mai recent răspuns: DAN POPESCU , Avocat 19:33, 17 August 2015
Este bine sa fie incheiat in fata unui notar,sa nu aveti surprize neplacute pe viitor.
Nu este obligatorie forma autentica,poat fi incheiat si sub semnatura privata dar,cu respectarea preved.art.272-276 Noul Cod Proc. Civil.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Contract comodat vali294 vali294 Buna ziua! Se poate incheia un contract de comodat intre 2 societati comerciale in urmatoarea situatie? - Persoana juridica A ( comodant ) are un ... (vezi toată discuția)
Consecinte juridice stoica eugen stoica eugen cand se intelege ca un act depus la o autoritate este depus pentru a produce sau nu consecinte juridice ??? prezentarea unui contact de vanzare cumparare act ... (vezi toată discuția)
Titlul executoriu apeiron2 apeiron2 Rog sa ma ajute cineva. Am incheiat un contract de imprumut de consumatie( o suma de bani) sub semnatura privata . Ce sanse am sa-mi recuperez banii.Acest ... (vezi toată discuția)