avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 295 soluții astăzi
Forum Activitate on64

Activitate on64

Cum pot 2 frati sa imparta 2 apartamente pe care ambii sunt coproprietari?

Eu si cu fratele meu detinem cota parte 1/2 la 2 apartamente si 1/2 la un garaj
Am vrea sa ni le impartim si sa ramanem fiacare cu cate un apartament iar garajul sa devina proprietatea unui singur frate.
Am inteles ca anul acesta din punct de vedete financiar cel mai convenabil ar fi un partaj voluntar.
Am putea face partaj voluntar la notar?
Unde as putea vedea toate proprietatile ce le-au avut bunicii mei?

Bunicul meu a murit acu 10 ani, si bunica a murit acu 3 ani.

Au ramas in urma lor 3 succesori (frati) care nu s-au interesat sa faca succesiunea pe urma lor.
Unul dintre ei (tatal meu) a dececdat anul asta. Prin urmare acum sunt 5 succesori dupa bunici, (eu, si fratele meu) plus ceilalti 2 frati a lui tata, ramasi in viata.
Bunicii au avut cateva terenuri valoroase, si am inteles ca daca au trecut 2 ani de la decesul bunicii fara a se face succesiune, va fi un impozit de 2% catre stat pentru succesori.
As putea merge undeva sa vad mai exact cate proprietati au avut acestia?
Buna ziua,

Am o intrebare pentru dumneavoarstra daca nu va suparati, sa imi replicati, eu fiind intr-o dilema cu demersurile pentru a plati impozitele obtinute din trading de optiuni binare.

In primul rand o dilema este ca eu nu stiu in ce legislatie este incadrat venitul obtinut din optiuni binare.
Bursa sau jocuri de noroc?

In al doilea rand, eu am sa imi scot banii printr-un card maestro, iar contul meu va fi atasat unui "e-wallet" care se afla in afara teritoriului tarii. Adica banii am sa ii am in offshore, credca.

In momentul in care am sa ma duc la bancomatul din tara si voi retrage castigurile eu voi avea niste venituri negre, nedeclarate.

Care sunt pasii care ar trebui sa ii urmez pentru a fi in legalitate, si a plati impozitele aferente castigurilor. Se poate sa fiu eu ca persoana fizica? Sau trebuie sa am pfa, srl. sau contabil?
Va multumesc pentru atentie.
Din pacate se exclude rezolvarea prin cale amiabila deoarece vecina este suferinda de multiple boli psihice si nu ai cu cine deiscuta.
Cum as putea apela la politia responsabila domiciliului meu ?
Buna seara.
Am o mare problema cu vecina de alaturi care asculta muzica mult prea tare si nu stiu ce as putea sa fac. La politie cum pot apela doar prin 112 ?
As putea actiona in instanta?
Nu mai pot sta relaxat in propriul apartament din cauza muzicii.
Mai mult ca sigur ca eu sunt singurul vecin deranjat.
Stau la etajul 8, iar apartamentul meu este in capatul palierului, mai departe de restul.
Vecinul respectiv are apartament exact la fel, doar ca din scara vecina
Camera mea este departe de alti vecini, la fel cum este si camera lui, aceste 2 camere fiind lipite una de alta.
Cred ca are televizorul lipit de peretele, in al carei parti opuse am eu patul.
Pana acum i-am zis unei vecine ca sunt deranjat de muzica vecinului din scara cealalta, si mi-a spus ca ii va transmite mesajul presedintei asociatiei de proprietari al scarii noastre.
Inteleg ca e dreptul lui sa asculte muzica la el in casa, doar ca acum eu fiind student in an terminal, am nevoie de putina liniste cat e sesiunea, de aceea ma simt disperat in momentul de fata.
De alftel. el de fiecare data are obiceiul asta zilnic in a asculta muzica populara, deranjanta, dar neavand de invatat nu ma impiedica de a-mi pune castile pe urechi si a-mi vedea de treaba
nu am vorbit cu el, e din scara vecina, nu il cunosc, m-am gandit sa ma plang la administratorul scarii noastre, insa nu stiu daca ma poate ajuta cumva
Buna ziua.
Am o problema cu un vecin de bloc care asculta muzica, aceasta auzindu-se si la mine in camera, nu foarte tare, insa pe mine ma deranjeaza.

Nu stiu ce as putea face. Pe mine ma deranjeaza foarte tare, si nu stiu ce as putea face.
Cum s-ar putea proceda intr-un astfel de caz ?

De exemplu daca eu m-am ars la mana datorita faptului ca am tinut-o timp de un an in preajma aerisirii laptopului, eu fiind stangaci, nu puteam tine maousul in dreapta laptopului de unde nu iese aer fierbinte .
Acesta este un laptop pentru gaming, eu fiind gamer stangaci, nu am putut gasi confort, si utilitate in jocuri decat in acea pozitie.
Ma intrebam daca nu s-ar putea face niste demersuri impotriva companiei( un gigant multinational) nu stiu daca e voie sa public numele pe acest forum.
Sa ma plang de faptul ca stangacii nu au fost avertizati in legatura cu acest lucru