Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Cum pot 2 frati sa imparta 2 apartamente pe care ambii ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Cum pot 2 frati sa imparta 2 apartamente pe care ambii sunt coproprietari? ...

Cum pot 2 frati sa imparta 2 apartamente pe care ambii sunt coproprietari?

Eu si cu fratele meu detinem cota parte 1/2 la 2 apartamente si 1/2 la un garaj
Am vrea sa ni le impartim si sa ramanem fiacare cu cate un apartament iar garajul sa devina proprietatea unui singur frate.
Am inteles ca anul acesta din punct de vedete financiar cel mai convenabil ar fi un partaj voluntar.
Am putea face partaj voluntar la notar?
da, veti face partaj la notar.
Cel mai bine este să faceți un partaj voluntar la notar, să vă înțelegeți cine și ce ia, pentru a evita un proces lung și anevoios. Cu privire la garaj, cel care rămâne cu acest bun imobil va trebuie să-l despăgubească pe celălalt frate cu jumătate din valoare.