avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 697 soluții astăzi
Forum Activitate auricailie1972

Activitate auricailie1972

Discuție Clarificare
Eu am fost căsătorit timp de 10 ani soția decedând în 2015 cât timp a fost bolnavă sora ei sa ocupat de ea și cu o lună înainte să moară a fost la un notar in Timișoara și au făcut un act in care reiese suma de 3300 euro, banii reprezetind cheltuielile cu ea, cind a fost bolnavă. Acum mi a fost deschis proces să îi plătesc eu acea datorie, pe acel document nu sunt trecut și eu. A pierdut procesul, dar în baza acelui document a făcut succesiune să îi dau eu din moștenirea de drept. Cum e posibil
Discuție Clarificare
Am fost căsătorit timp de 10 ani, soția a decedat fiind bolnavă din momentul ce ia fost descoperită boala a fost sub supravegherea surori ei. Acum la prezent sora ei ma dat în judecată ca trebuie să îi achit suma de 3300 € datoria pe care sora ei a declarat la un notar ca o va plăti ea, iar dacă nu o va putea plăti o să plătească moștenitori
Răspuns la discuția Lamuriri plata inmormantare
de moment nu stiu cine a ridicat ajutorul de inmormantare daor ca fosta mea cumnata mi a dat o fotocopie de la certificat dar ar vrea de la timisoara sa imi trimita factura fiscala cu o anumita suma
Răspuns la discuția Lamuriri plata inmormantare
am scris clar ca vorbim de ajutorul de inmormantare nici decum de alte servicii ala e total pe factura se scrie toate serviciile facute de firma ,pt ce trebuie facute 10 facturi/
sotia ma a decedat la timisoara si sora ei sa cam ocupat de procedura de inmormantare ,transport,de la timisoara la domiciliu decedatei in jud dolj.acum sora ei ar fi in posesia certificatului de deces pe care nu vrea sa mi l restituie ca imi zice costurile totale de transport si de serviciile funerare au ajuns undeva la 3700 ron.Ea imi zice ca firma de servicii funerare nu imi da certificatul de deces pana nu platesc suma de 2400 reprezentand ajutorul de inmormantare ,si mai imi zice ca ei i s a taiat factura pe suma platita de ea adica 1300 ron suma care a fost platita de ea.este posibil sa se taie 2 facturi una pt mine si alta pt ea ?
Discuție Ajutor deces
sotia mea a decedat si nu a fost angajata a fost coasigurata prin mine si in aceste conditii cum se ia ajutorul de inmormantare si cat?
sotia mea a decedat iara ea cum a fost internata in spital sora ei ia oprit toate bunurile si le a trimis la tara fara a sti eu ceva adica toata lenjeria .ia mai oprit 2 telefoane 1 leptop un inel .cum pot sa intru in posesia lor din nou
buna.am fost casatorit cu sotia mea timp de 10 ani impreuna avem o fetita de 9 ani cand ne am cunoscut aveam o garsoniera de la primarie la care plateam chirie ulterior am cumparat o impreuna.ea mai are 2 copii care nu sunt ai mei sunt ai ei dar am participat la cresterea lor,ea decedind cum se imparte aceea garsoniera.
si ce pot sa fac clar la ce organe trebuie sa apelez
as vrea sa stiu,sotia mea este intr o stare rea din punct de vedere al sanatatii este bolnava de cancer dar e inca constienta iar sora ei face cam dupa bunul plac ce vrea ea , ea decizii singura fara acordul meu ca doar eu sunt sotul ei mi se cam impune unele chestii de care eu nu sunt de acord ,i au fost oprite 2 telefoane un laptop eu vrind sa le dau la fetita noastra dar ea zice ca nu.care e metoda juridica in situati de acest fel