avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 534 soluții astăzi
Forum Activitate vagovid

Activitate vagovid

Multumesc frumos Irina, deja deduc ca va fi foarte anevoioasa toata aceasta procedura ...
Buna, ma poate ajuta cineva cu informatii pt. acest caz, daca nu am expus bine situatia( nu ma pricep la termeni juridici) va rog sa-mi cereti alte info...
Multumesc!
Tatal meu decedat in 2000, figureaza pe 2 titluri proprietate impreuna cu inca 3 frati( doar 2 in viata).
Unul din titlurile comune este in localitatea de domiciliu al celor 2 frati in viata iar al 2-lea este in alta localitate.
Pt.primul titlu exista cadastru efectuat la toate imobilele, pt. al 2-lea nu exista cadastru efectuat si are si datorii mari la fisc.
Unul din cei 2 unchi doreste sa initieze impartirea imobilelor la fiecare in parte pt. a nu mai fi la comun.
Cum se poate face asta?
Eu ar trebui sa mai fac ceva in plus, avand in vedere ca tatal meu este decedat?
Se poate face impartirea doar la titlu care are cadastru si nu are datorii fisc?
Multumesc
Vreau sa construiesc un spatiu comercial in curtea proprie, spatiu in care intentionez sa deschid un aprozar.
In momentul de fata, nu am deschisa nici o forma asociativa si nici nu am avut pana in prezent.
Intentionez sa infiintez un SRLD(am inteles ca acum se poate chiar daca am varsta de 52 ani).
Intrebare:
1. Pt activitate comerciala en detail(aprozar) pot fi beneficiarul acelor fonduri specifice SRLD ?
2. Infiintarea SRLD este bine sa o fac inaite sau dupa ridicarea contructiei cu destinatie spatiu comercial ?
3. Daca infiintez SRLD inainte de startare construire spatiu comercial, este bine sa intocmesc docmentele( Aut.Construire, etc) pe numele SRLD, sau pe persoana fizica ?
4. Pot primi finantare pt. Ridicare constructie, respectiv amenajare spatiu comercial, dotari ?

Multumesc,
In iarna 2012/2013 un concetatean,profitand de faptul ca nu eram in localitate,mi-a taiat o plantatie de salcami, valorificand lemnul in interes personal la diversi.
La solicitarea mea, politia din zona a demarat cercetarile si in luna aprilie 2013 a depus dosarul la parchetul Vaslui(1818P/24.04.2013), urmand sa astept solutionarea cazului.
Astazi suntem in 2015, 27 august si eu nu am primit nici o instiintare.
Mai grav este faptul ca respectivul faptuitor, dovedit in urma cercetarilor efectuate, continua sa faca pagube importante in special la proprietarii ce nu sunt in lacalitate.
As vrea sa stiu cui sa ma adresez pt. a urgenta acest dosar. Este normal sa existe un interval de timp asa de mare pt. ca un dosar sa ajunga pe masa justitiei ramane.....