avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 617 soluții astăzi
Forum Activitate myhapui

Activitate myhapui

Buna ziua,luna viitoare urmeaza sa ma intorc la serviciu din concediu de crestere copil.Lucrez la o statie peco unde se lucreaza si noaptea,pe tura de noapte eram intotdeauna cate 2 persoane,niciodata un singur angajat.Pe perioada starii de urgenta,am fost informata ca a lucrat si cate o singura persoana pe tura si ca e posibil sa se mai lucreze asa si de acum incolo.Eu nu sunt de acord cu asa ceva,imi este teama,este periculos si am spus sefului de statie ca nu o sa lucrez singura si raspunsul a fost ca o sa fiu nevoita/obligata ca altfel o sa fiu fortata sa imi dau demisia,ca o sa faca in asa fel(sefii mai mari)sa plec.Ce pot face in situatia asta,legal?E posibil sa fie legal ceea ce fac ei?
In anul 2012 am cumparat un apartament prin prima casa iar acum dupa aproape 4 ani,am primit o notificare de plata a unei taxe tv,pe numele unei firme de poker care isi are sediul in acest apartament,firma de care eu nu stiam,care nu mai e platita din 2013.in notificare specifica,ca in caz de neplata o sa se initieze procedurile judiciare de recuperare a debitului restant.As vrea sa stiu ce se poate intampla in acest caz,daca eu nu am nicio legatura cu treaba asta dar totusi sunt proprietarul apartamentului?si cui trebuie sa ma adresez pentru ca aceasta firma sa nu mai apara cu acest sediu(mentionez faptul ca nu mai stiu nimic de vechii proprietari pentru a clarifica situatia)?
Dvs. ce ati recomanda in situatia aceasta!cum pot aduna acesti banuti din alocatia fetitei...?
Buna ziua!Am o fetita de 2 anisori si as vrea ca atunci cand o fi mare sa se bucure de banutii ei din alocatie asa ca m-am gandit sa semnez un contract de economisire-creditare(am inteles ca e cel mai avantajos mod de a economisi datorita primei de la stat)dar am o nelamurire:am un credit prima casa la bcr si alocatia o incasez tot intr-un cont la ei,in cazul in care semnez acest contract de econom.-creditare tot cu ei au dreptul ca in cazul in care interzii cateva zile cu plata ratei la creditul prima casa sa imi retraga bani din ace cont de econom..?dar daca semnez cu raiffeisen ?
pai asta as vrea sa stiu-daca lucrez o luna cu cu fractiune de norma beneficiez de somaj dupa...?am un frate cu societate comerciala si mi-ar face angajare pe o luna dar as vrea sa stiu sigur daca se poate ca sa nu cheltuiasca niste bani degeaba cu angajarea
Buna ziua!Sunt in concediu de crestere copil pana in 16.09.2015 dupa care nu ma mai intorc la serviciu pentru ca nu are cine sa stea cu copilul,deci imi dau demisia.Intrebarea mea este daca ma angajeza cineva cu jumatate de norma sau norma intreaga pe o perioada determinata de 1 luna de zile(mentionez faptul ca am fost angajata cu perioada nedeterminata) pot beneficia de somaj?multumesc anticipat.