avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 651 soluții astăzi
Forum Activitate buzaianuargi

Activitate buzaianuargi

daca am doua proprietati, la una locuiesc 3 persone si la cealanta ma duc doar sa verific propietatea nu locuiesc ,dar la cea care nu locuiesc conducerea blocului ma pus la plata 1 unei persone este corect?
Răspuns la discuția PV de constatare inundatie
proces verbal de constatare ca nu are apametru la boxa blocului de unde uda gradina si consuma apa cind face gratar di spala vase.

.
Răspuns la discuția inchirierea spatiilor comune
comitetul trebuie sa decida cum se impart bani incasati din chirie?
buna ziua, in blocul in care locuiesc sa inchiriat spatiul de pe acoperis de catre rds pentru a pune antene,dar blocul e format din 4 scari si acordul si la-u dat doar proprietarii de pe scara care s-a pus antenele .
inrebarea e daca contractul s-a facut pe asociatie ,dar numai cu semnaturile de la scara.respectiva e legal?
buna ziua,in legatura cu afisarea la fisier ,ce trebuie sa se afiseze si ce contine legea cea noua?
buna dimineata,sunt oameni din pacate care nu vor sa aplice legea ca asa vor ei ,
am o situatie la un bloc in care salariul femei de servici a fost calculat pe nr.de persoane ,decind am preluat eu am calculat salariu femei de servici pe cota parte,
dar presedintele nu e de acord amenintindu-ma ca ma da afara,nu pot sa-l conving ,ce e de facut?
buna ziua ,am o intebare legata de repartizarea salariului femei de servici ,pe nr.de persoane sau pe cota parte indiviza?
Da , acesta a fost si scopul dinsei dar din fericire nu a aleso nimeni in nici o functie , pentru ca agita , nu intelege situatiile le denatureaza si intelege ce vrea ea .
Exista lege ca la 3 luni administratorul sa informeze proprietariii de situatia financiara a asociatiei cu acte in copii ?
Buna ziua ,avem o:" doamna " in bloc, mutata de curind care nu e propietar e mama dinsei , dar are imputernicire ,si isi cere drepturile de propietar in felul urmator : nu vrea sa plateasca femeia de servici pe motiv ca nu face curat cum ar vrea dinsa ,nu vrea sa-l treaca pe sotul ei la plata pe motiv ca vine acasa doar cateva zile pe luna (10-15) zile asociatia a hotarit ca sa fie trecut o luna da, si o luna nu ,, vrea copii la facturi de utilitati in fiecare luna , a pus contabil sa verifice asociatia are procesul verbal in copie de la verificare , in fiecare luna cere cate ceva pentru ca are drepturi ,spune dinsa ,dar cum sa o facem sa inteleaga ca are si obligatii ?
buna ziua, asociatia noastra mai are apartamente care apartin de primarie si chiriasi care locuiesc nu platesc cotele de intretinere ,poate asociatia sa faca privilegiu pe acest apartament?

sau la alt apartament care are propietar ,am facut privilegiu imobiliar cu o suma dar acum suma a crescut mai renoiesc privilegiu?