avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 648 soluții astăzi
Forum Activitate crlbxl

Activitate crlbxl


Bun gasit, din nou !
Astazi, politistul in cauza, mi-a adus copia procesului verbal : mi se fixeaza o amenda de 1000 + 500 lei, pentru fapte prevazute in legea 61/1991R, art. 2, pct. 18, 31, fapte sanctionate de aceeasi lege, art 3 lit.b.
As avea citeva intrebari, si v-as fi recunoscator daca ati putea sa imi raspundeti :
PV-ul este datat 02.09.2015 (data in care ar fi trebuit sa ma prezint la audieri ); normal, as putea contesta acest PV, in termen de 15 zile de "la comunicarea procesului verbal"..Acesta, fiind datat pe 02.09.2015, mai pot eu sa il contest ? ( chiar daca eu l-am primit azi, 20.09.2015 ?...ce dovada as putea avea eu ca l-am primit astazi ? ).
Revin, la invitatia, prin care am fost chemat la audieri : nu are data la care a fost emisa, nu are nici un numar...nu are nici o stampila, iar semnatura apare undeva sub "seful politiei", sef care nu are nici un nume, nici un grad...si - aici, voiam sa ajung - semnatura de pe invitatie este aceeasi cu semnatura de pe procesul verbal....Asta inseamna ca acest politist a semnat si invitatia si PV-ul.
Dupa parerea mea, aceasta invitatie iese din cadru oficial ( neavind data emiterii si numar ), dar si din cadru legal, deoarece, la rubrica "seful politiei" este semnatura altcuiva ( a politistului, in cauza ). Ce parere aveti ? Este acest fapt un fals sau uz de fals ? Daca merg, in audienta, la seful politiei, de aici, si ii aduc la cunostiinta ca un subordonat de-al sau, a semnat in locul sau, va atrage acest fapt vreo raspundere, din partea acestui politist ?
Multumesc !
Toate cele bune !
Am primit aceasta invitatie, personal, de la politistul in cauza. Pe ea apar doar numele meu, adresa domiciliului, data si ora la care sint invitat, iar ca motiv apare "pentru audieri"; mai spune ca trebuie sa ma prezint la agentul cu care am avut altercatia.
Nu are apare nici un numar, nici o data; cit despre semnatura, este semnata de "seful politiei"..nici un nume, nici un grad...si nici o stampila.. Ce credeti, in aceste conditii ? Este oficiala ?
Parca as crede ca vrea sa ma intimideze...Pe de alta parte, nu poti sti ce e in capu' omului..
Daca nu ma prezint, poate el sa imi trimita o invitatie "pe bune" ?..sau o citatie, "pe bune" ?
Nu cred ca si-a informat superiorul...De asta intrebam, daca nu a facut proces verbal atunci, in momentul incidentului, daca invitatia este o facatura ( cum inclin sa cred ), la ce ma pot astepta in continuare ? Care este termenul legal, in care el poate sa imi faca plingere, sa ma invite sau sa ma citeze ?
Revin, iar la PV ..nu se intocmeste, la locul faptei, in momentul comiterii ei ?
Multumesc, mult, pentru tot !
Nu este o citatie, ci o invitatie; am inteles ca e diferenta mare intre ele.
Am dubii cu caracterul ei oficial, caci nu este indicat numele si gradul sefului politiei ( a carui semnatura figureaza pe invitatie ) si nici nu apare vreo stampila...
Ma intreb, nu ar fi trebuit sa intocmeasca un proces verbal, in seara cu pricina ?
Este vreun interval legal, in care el are dreptul sa inregistreze / raporteze un incident de acest fel ?
Multumesc, pentru ajutor !
Imi mai permit o intrebare, va rog : m-am uitat pe invitatia pe care mi-a dat-o, si, undeva, in coltul din dreapta, jos, scrie "seful politiei"...aici figureaza doar o semnatura..nici un nume, nici un grad, nici o stampila. Este ceva oficial, sau "joaca la intimidare" ? Multumesc, mult de ajutor !
Da, am inteles ce ati vrut sa spuneti..da' nu trebuia sa faca un proces verbal, care sa fie semnat si de niste martori, eventual ?.. ceva de genul asta...de ce nu a actionat atunci, imediat ?...e normal, sa vina duppa 24 de ore cu citatia ?
Eu recunosc, l-am agresat verbal...dar atitudinea lui, modul in care s-a comportat, este in regula ?..daca era in misiune, nu trebuia sa urmeze o procedura, ceva ?..
Asa, oricarui polistist caruia " i se pune pata " pe cineva, dechiderea unui dosar penal este mai mult decit facila..
Multumesc !
Nu stiu daca s-a deschis dosar penal...Nu vreau sa imi justific atitudinea..este clar ca am gresit..parca turbasem, recunosc...Da' eu il cunosc pe acest politist..este un caracter infect, plin de aroganta.Mi-a zis ca daca nu ma prezint, o sa imi dea amenda. Cred ca daca avea de gind sa deschida dosar penal, nu ezita sa imi spuna..in fine, este presupunerea mea..chiar nu stiu ce are de gind, da' o sa se incerce sa se razbune, cit de rau poate.
Oricum, nu trebuia sa incheie atunci, pe loc, un proces verbal ?..Dosarul penal se deschide pe baza a ce ? Ca el e reclamant e si anchetator..chia asa se dechid dosare penale ?!....de ce a venit el cu citatia si nu a venit alt politist ?...este normal, asta ?
Multumesc !
Buna ziua,
Ieri, seara ma aflam intr-un bar, care ii apartine fratelui meu.
Vorbeam la tejghea, cu fata care era de tura...La un moment dat, a intrat in bar un agent principal de politie,in uniforma, care a inceput sa strige din usa "unde-i X, ba..unde-i X ?" ( X, fiind numele de familie al meu si al fratelui meu )...Cum eram cu capsa pusa, l-am injurat, i-am vorbit urit si i-am zis sa iasa afara...ceea ce a si facut dupa citeva momente de uluiala.
Astazi, la aprox.24 ore, de la incident, s-a prezentat la mama, unde eram ( eu sint rezident intr-o tara UE )..cu o invitatie la sediul politiei. Eu am luat invitatia, dar am refuzat sa semnez de luare la cunostiinta.
Va spun drept, ca nu am de gind sa ma prezint..i-am spus si lui asta, iar el a zis ca imi va da amenda, conform legii 61/1991.
Bineinteles, pentru el e foarte usor "s-o coteasca" si sa spuna ceea ce il aranjeaza..ca era in misiune..etc..etc..oricum, atitudinea lui a fost in afara oricarui proceduri sau protocol, care - banuisc - ca tre' urmate de catre politist, intr-o misiune...Dar, revin, astea sint constatarile mele; sint sigur ca ma voi lovi de mentalitatea militienilor nostri.
As avea trei intrebari, cu permisiunea, dvs :
1. Ce se intimpla daca nu dau curs invitatiei ?
2. Ce amenda risc ?
3. Ce se intimpla daca nu platesc amenda ?
Multumesc, pentru ajutor !