avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 539 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Invitatie politie dupa o altercatie verbala cu un ...
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Invitatie politie dupa o altercatie verbala cu un politist

Buna ziua,
Ieri, seara ma aflam intr-un bar, care ii apartine fratelui meu.
Vorbeam la tejghea, cu fata care era de tura...La un moment dat, a intrat in bar un agent principal de politie,in uniforma, care a inceput sa strige din usa "unde-i X, ba..unde-i X ?" ( X, fiind numele de familie al meu si al fratelui meu )...Cum eram cu capsa pusa, l-am injurat, i-am vorbit urit si i-am zis sa iasa afara...ceea ce a si facut dupa citeva momente de uluiala.
Astazi, la aprox.24 ore, de la incident, s-a prezentat la mama, unde eram ( eu sint rezident intr-o tara UE )..cu o invitatie la sediul politiei. Eu am luat invitatia, dar am refuzat sa semnez de luare la cunostiinta.
Va spun drept, ca nu am de gind sa ma prezint..i-am spus si lui asta, iar el a zis ca imi va da amenda, conform legii 61/1991.
Bineinteles, pentru el e foarte usor "s-o coteasca" si sa spuna ceea ce il aranjeaza..ca era in misiune..etc..etc..oricum, atitudinea lui a fost in afara oricarui proceduri sau protocol, care - banuisc - ca tre' urmate de catre politist, intr-o misiune...Dar, revin, astea sint constatarile mele; sint sigur ca ma voi lovi de mentalitatea militienilor nostri.
As avea trei intrebari, cu permisiunea, dvs :
1. Ce se intimpla daca nu dau curs invitatiei ?
2. Ce amenda risc ?
3. Ce se intimpla daca nu platesc amenda ?
Multumesc, pentru ajutor !
Este posibil sa aveti dosar penal pentru ultraj, amenda pe Legea 61/1991 este doar ca nu ati dat curs invitatiei de a va prezenta la sediul Politiei.
Amenda este de la 100 lei la 500 lei.
Daca s-a deschis dosar penal si vor sa va audieze, va pot aduce cu mandat de aducere. Oricum, cred ca ar trebui sa va reconsiderati atitudinea fata de oamenii legii.
Nu stiu daca s-a deschis dosar penal...Nu vreau sa imi justific atitudinea..este clar ca am gresit..parca turbasem, recunosc...Da' eu il cunosc pe acest politist..este un caracter infect, plin de aroganta.Mi-a zis ca daca nu ma prezint, o sa imi dea amenda. Cred ca daca avea de gind sa deschida dosar penal, nu ezita sa imi spuna..in fine, este presupunerea mea..chiar nu stiu ce are de gind, da' o sa se incerce sa se razbune, cit de rau poate.
Oricum, nu trebuia sa incheie atunci, pe loc, un proces verbal ?..Dosarul penal se deschide pe baza a ce ? Ca el e reclamant e si anchetator..chia asa se dechid dosare penale ?!....de ce a venit el cu citatia si nu a venit alt politist ?...este normal, asta ?
Multumesc !
Dosar penal pentru ce ati facut in bar, ma refeream, cam asta se intampla cand agresezi chiar si verbal politistii.
Da, am inteles ce ati vrut sa spuneti..da' nu trebuia sa faca un proces verbal, care sa fie semnat si de niste martori, eventual ?.. ceva de genul asta...de ce nu a actionat atunci, imediat ?...e normal, sa vina duppa 24 de ore cu citatia ?
Eu recunosc, l-am agresat verbal...dar atitudinea lui, modul in care s-a comportat, este in regula ?..daca era in misiune, nu trebuia sa urmeze o procedura, ceva ?..
Asa, oricarui polistist caruia " i se pune pata " pe cineva, dechiderea unui dosar penal este mai mult decit facila..
Multumesc !
Imi mai permit o intrebare, va rog : m-am uitat pe invitatia pe care mi-a dat-o, si, undeva, in coltul din dreapta, jos, scrie "seful politiei"...aici figureaza doar o semnatura..nici un nume, nici un grad, nici o stampila. Este ceva oficial, sau "joaca la intimidare" ? Multumesc, mult de ajutor !

Alte discuții în legătură

Calomnie? marcus68 marcus68 Sunt chemat la postul de politie printr-o reclamatie facuta de o vecina senila, precum ca i-am furat ceva din gradina...Locuiesc in oras si acolo am o ... (vezi toată discuția)
Permis retinut fara emitere proces verbal lucian_crisan lucian_crisan Sunt intr-o situatie in care am fost oprit de un politist, care era singur in masina sa, si care se deplasa in misiune la un accident, spunandu-mi ca am trecut ... (vezi toată discuția)
Abuz in serviciu? ContSters88252 ContSters88252 buna ziua am fost citat la politie, unde mi s-a adus la cunostinta ca o persoana a formulat plangere penala impotriva mea pentru o ... (vezi toată discuția)