avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 156 soluții astăzi
Forum Activitate bw_vision

Activitate bw_vision

Va mulțumesc mult!
Buna ziua,
Pentru al patrulea copil nascut in 2017 situația a ramas la fel? Nu se mai acorda ICC?
Buna ziua,
Va rog sa ma ajutati cu informatii despre procedurile in cazul suprapunerii a doua concedii de crestere a copilului.
Situatia este urmatoarea:
Copilul #1 s-a nascut in iulie 2016. Procedura a fost cea standard: Concediu de maternitate, apoi concediu de crestere a copilului + indemnizatie si contractul de munca suspendat.
Copilul #2 trebuie sa soseasca in decembrie 2017. Acum angajatorul nu a vrut sa primeasca notificarea, deoarece CM este deja suspendat, mi-au spus de la RU sa vin in aprilie 2018 cu certificatul de nastere nou si cu cerere de prelungire a suspendarii CM. Este normala procedura aceasta?
Al doilea aspect: Pe parcursul ultimelor 12 luni am tot primit sume mici (<100 lei, total sub 1000 lei net) de la angajator, ca recalculari ale bonusurilor si primelor pentru proiectele din ultima perioada lucrata. In acest caz, cum se va calcula a doua indemnizatie? ca 85% din ICC1+sumele acestea?
A treia intrebare: stiam ca se poate primi un supliment pentru al doilea copil, pe parcursul suprapunerii celor doua perioade de 2 ani. Mai e valabil acest lucru? Cum se poate obtine acest lucru - unde, cand si ce acte trebuie depuse?
A patra intrebare: Cum se procedeaza cu luna tatalui in aceste cazuri? Chiar trebuie sa renunt la 3 luni din concediul pentru primul copil, cum mi-au zis de la serviciu? Mai ales ca nu va fi cazul unui stimulent de insertie... Cum se regleaza aceasta situatie?
A cincea si ultima intrebare (multumesc mult pentru rabdare): Cf contractului colectiv de munca al firmei, la nasterea unui copil avem dreptul la un salariu minim pe economie la nasterea unui copil. Acest lucru este valabil si pentru mine, chiar daca am contractul de munca suspendat? Eu ma gandeam ca da, facand paralela cu plata diferentelor din proiecte, dar cei de la firma zic ca nu stiu, deci probabil nu. Exista vreo prevedere legala pentru aceste situatii? in ROI nu se mentioneaza nici o exceptie de la aceasta regula, mai ales ca bonusul acesta se acorda si mamelor si tatilor, indiferent daca partenerul primeste la randul lui un astfel de beneficiu sau nu.

Va multumesc mult pentru ajutor!
Răspuns la discuția Mod de calcul ICC 2
Buna ziua,
Va rog mult sa ma ajutati cu un sfat, o data i-am sunat si o data am fost chiar in persoana la cei de la ANPIS si raspunsurile au fost contradictorii, unele aspecte clar dubioase (gen 'se considera si stimulentul de insertie ca venit'). Decizia nu este de gasit, iar mie mi-e teama ca imi vor cere banii inapoi cand imi va fi lumea mai draga. As vrea sa stiu modul de calcul, sa pot scapa de grija asta.
Multumesc mult!
Buna ziua,
Revin cu o intrebare:
Avem situatia urmatoare:
Copilul 1 nascut in 19 decembrie 2014.
Copilul 2 nascut in 29 iulie 2016.
Mama a optat la primul copil pentru varianta CIC 1 an (pe legea veche), si s-a intors la serviciu la 11 luni (18 nov 2015). Tatal a renuntat la luna de concediu, iar din decembrie 2015, mama a beneficiat si de stimulent. A mers la serviciu, apoi a intrat in concediu prenatal, apoi postnatalul de 42 de zile, apoi, din 1 nov 2016, in concediu de crestere a copilului.
1. I s-a spus ca va reintra intai in CIC pentru copilul 1 + Suplimentul de 1063 lei pentru copilul 2, pana la implinirea varstei de 2 ani a primului copil (19 dec 2016).
- Considerati ca e corect?
2. A depus dosarul cu cererea de intrare in CIC 2 incepand cu data de 20 dec 2016, cu adeverintele de venituri de la serviciu pentru lunile lucrate, precum si cu adeverinta pentru cele cateva luni de indemnizatie pentru primul copil.
Decizia de intrare in CIC 2 inca nu a sosit (de jumatate de an). Urmarind extrasele de cont, am putut obseva faptul ca ICC 2 a fost calculata ca 85% din media tuturor veniturilor din ultimele 12 luni, adica atat din salarii, cat si ICC 1.
- Este corect acest mod de calcul?
Mai clar: Cum se calculeaza a doua indemnizatie:
(Suma ICC + suma salarii) *0.85/12
sau
(Suma ICC + suma salarii *0.85)/12?
Mie mi s-ar parea logica varianta a doua, avand in vedere ca daca se trece direct de la ICC1 la ICC2, se considera ICC2=ICC1, nu ICC1*0.85.
Va multumesc mult pentru ajutor!
Răspuns la discuția Suprapunere CIC 1 si CIC 2
Va multumesc mult pentru raspunsurile primite!

Totusi va mai rog sa imi clarificati ceva:
pentru veniturile obtinute din ICC1 - se aplica procentul de 85%, sau se considera suma intreaga?

Mai clar:
Varianta 1:
ICC 2 luni + venituri salarii 10 luni: (Suma ICC*0.85 + suma salarii *0.85)/12
Varianta 2:
ICC 2 luni + venituri salarii 10 luni: (Suma ICC + suma salarii *0.85)/12

Mie mi s-ar parea logica varianta 2, avand in vedere ca daca se trece direct de la ICC1 la ICC2, se considera ICC2=ICC1, nu ICC1*0.85.

Va multumesc mult pentru lamuriri!
Hristos a inviat!

Nu stiu daca am incadrat intrebarea bine, rog moderatorul sa o redirectioneze, daca e cazul. Multumesc mult!

Va rog sa ma lamuriti si pe mine incotro sa o apuc:
Exista o autorizatie de constructie emisa in noiembrie 2015. La ISC s-a depus notificarea pt inceperea lucrarilor cu data de 15 mai 2016. Lucrarile nu sunt terminate, deci prebuie sa prelungim autorizatia.
Am fost, pentru orice eventualitate, si in noiembrie la primarie, sa ma asigur ca pot astepta pana in mai 2017. Mi s-a spus ca da, iar in privinta documentelor mi s-au cerut AC in original, copie dupa proiect si chitanta cu .75% din valoarea lucrarilor exectuate pana in acest moment, platite la primarie, plus o taxa fixa platita tot la primarie. Am lasat-o asa, in ideea ca oricum mai intreb o data in aprilie.
Dar acum vreau sa incep demersurile, si din nou mi s-au dat aproape aceleasi informatii.
In plus: mi s-a cerut sa platesc o taxa de gunoi pentru 5 persoane pentru tot anul 2017. Si mi s-a spus ca in 2018 voi plati impozit nu doar pe teren, ci si pentru constructie, calculat in raport cu lucrarile efectuate.
1. Avand in vedere ca prima transa a banilor am platit-o la ISC, nu tot acolo trebuie sa platesc si aceasta transa intermediara?
2. Pe santier se lucreaza maxim 3 luni pe an cu cate 4-5 oameni. (de asta si dureaza atata). taxa aceea de gunoi mi se pare arbitrara.
3. Exista acest impozit diferentiat pe imobile la rosu?
In privinta documentatiei si a birocratiei, dirigintele de santier a lasat totul in seama noastra, deci ne ajuta orice sfat.
Multumesc mult!
Buna ziua!
M-ati putea ajuta cu o parere, va rog? Incerc sa prezit situatia completa:
Din pacate, matusa mea (sora tatalui), a decedat. Situatia a fost de asa natura ca nu a avut copii din cauza opozitiei sotului, si s-a atasat foarte mult de fratele meu si de mine inca de cand eram mici. Timpul a trecut, fratele meu s-a indepartat de familie in toate sensurile (s-a mutat in NZ), iar matusa "a primit" si nepoti, prin gemenii mei.
Cu vreo jumatate de an inainte sa moara, mi-a spus ca ne va lasa prin testament aproape tot ce avea mie si copiilor, lasand sotului prima de la asigurarea de viata facuta dinaintea debutului cancerului (40keur).
Au trecut aproape 8 luni de cand s-a dus, si n-am primit nici o instiintare de la vreun notar. La pomana de sase luni, unde sotul nu a venit, am aflat de la alte rude ca el a facut deja succesiunea. Este posibil asa ceva?
Matusa era destul de tanara (63 de ani) si lucida, avea avea un singur frate (tata), nu m-a adoptat, casa e cumparata in timpul casatoriei cu banii bunicului (fapt stipulat in acte).
Va multumesc!
Răspuns la discuția Suprapunere CIC 1 si CIC 2
Va multmesc mult pentru raspuns!
Cred ca va alege varianta 3, solicitand si cei 1063 lei pentru cele doua luni de suprapunere.
Totusi mai am o intrebare: in acest caz, in care s-au si realizat venituri (4 luni de ICC1 si restul de 8 luni, noiembrie 2015-iulie 2016, salariu), cum se va calcula ICC 2, pe care mama ar urma sa o primeasca din decembrie 2016 pana in aprilie / mai 2018?
Va fi 85% din ICC1 (avand in vedere ca reintra in CCC1 pt 2 luni: oct-dec 2016), sau 85% din veniturile obtinute in cele 12 luni anterioare nasterii copilului?
Buna ziua,
Va rog sa ne ajutati din nou. Avem urmatoarea situatie:
Copilul 1 nascut in decembrie 2014.
Copilul 2 nascut in iulie 2016.
Mama a optat la primul copil pentru varianta CIC 1 an, si s-a intors la serviciu la 11 luni. Tatal a renuntat la luna de concediu, iar mama beneficiaza de stimulent, momentan aflandu-se in concediu de maternitate.
In luna octombrie i se va termina concediul de maternitate si va intra in CIC pentru al doilea copil.
Intrebarea este daca pentru perioada octombrie - decembrie, pana cand bebe #1 face 2 ani, va beneficia de suplimentul de 1062.5 lei.
Daca da, cum se procedeaza?
Va multumesc!