avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 505 soluții astăzi
Forum Activitate stampex

Activitate stampex

Buna ziua
prezint urmatoarea situatie pentru care solicit ajutor:
vreau sa inchiriez un spatiu pentru activitati sociale fara profit dela ujcc fosta coop constanta care detine un imobil in zona rurala .dupa multe incercari de a afla detali despre sediu respectiv si conditi de inchiriere tot ce prime-am multa secretomanie raspunsuri neclare .in final am stabilit o intilnire cu doamna popescu care raspunde am inteles de imobil si au cerut o suma de bani drept chirie cu avans pe 3 luni urmind incheierea unui contract intre mine ca reprezentant al ONG si UJCC.
Ce nu stiu s-au nu inteleg eu
este legal contract de inchiriere incheiat direct intre ong si ujcc fara notariat?
am vazut ca ANAF a pus sechestru pe multe cladiri ale UJCCdeci e posibil ca sa fiu dat afara din cladire in perioada contractuala de un proprietar care cistiga cladirea in urma unei licitati?
se poate face contract de inchiriere dar care sa nu fie inregistrat la financiar de ujcc si eu sa am probleme pe parcurs?
va rog sa ma sfatuiti daca se poate .
Multumesc mult.
Buna seara
as dori sa stiu daca am nevoie de fiscal in cazul cumpararii unei masini inmatricalata in germania pe cetatean roman cu domiciliu in germania cu nr de germania masina fiind in constanta.uni spun ca de anul trecut nu mai e nevoie eu stiu ca trebuie in constanta ... va rog ajutati-ma.
Multumesc.
Buna seara
doresc sa stiu daca persoanele fizice care nu detin televizor trebuie sa plateasca taxa aceea de 4 ron lunar
in declaratia pe propria raspundere specifica >prin receptor tv se intelege televizor tv tuner mobil.
am completat declaratia cu specificatia ca familia respectiva nu detine tv >o familie de pensionari < iar in mail de confirmare a primiri declaratiei se vorbeste de taxa radio tv si ca daca cineva detine autoturism , telefon mobil ,tv, radio,etc trebuie sa plateasca.insa in declaratia trimisa prin posta titlul declaratiei face referira la > taxa pentru serviciul public de televiziune nimic despre radio autoturisme mobile etc. ajutati-ma sa inteleg va rog nu ma priveste direct dar e foarte neclara situatia ,in declaratie spune ca se pot face si controale in casele oamenilor daca e necesar..o alta problema nu se specifica daca am mobil trebuie sa platesc taxa pentru ce ? daca am telefon generatie noua oricum platesc cartele daca am telefon primitiv cum sunt multi oameni in virsta de ce trebuie sa plateasca taxa tv? va rog sa ma ajutati sa inteleg ce trebuie sa le spun celor in cauza .
vi se pare clara s-au.....? nici cei din primarie nu au un raspuns clar daca in situatia respectiva se plateste s-au nu. prevederile legale le-am citit si eu vreau doar un raspuns concret din partea unei persoane cu experienta in domeniu .oricum multumesc .
Buna Ziua trebuie sa platesc impozit pe teren, casa daca aici se desfasoara activitatea unei asociati umanitare?
Multumesc