avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 190 soluții astăzi
Forum Activitate Anca114

Activitate Anca114

Va multumesc.
Plangerea trebuie sa o fac in scris sau se uita cineva si pe email ?
Multumesc.
Buna ziua.
Am un vecin care si-a tras un cablu de curent din casa de la el ( a dat o gaura langa fereastra si la scos pe acolo) , de la etajul 9 unde sta, la tras pana jos, trece deasupra unui parculet ( cam la 2,5 metri maxim de sol ) atarnat in copaci, apoi trece si de trotuar si de strada pana la un chiosc de ziare care banuiesc ca este al dansului acum sau nu stiu ce treaba are acolo si nici nu ma intereseaza.
Problema este ca in acel parculet sunt mereu copii, cablul acela poate fi rupt in 100 de moduri ( de natura sau de om ) si poate cadea pe jos si sa omoare pe cineva.
Pe cine pot sesiza cu aceasta problema si ce poate pati vecinul si proprietarul chioscului de ziare pentru ca au facut asa ceva ?
Este incredibil sa faci un lucru ca acesta. Oricand isi poate cineva viata daca acel cablu se rupe. Sa nu mai zic ca poate da si foc la copaci daca face un scurtcircuit sau ceva.
Va multumesc.
Buna ziua.
Am si eu o mica nelamurire.
Am intrat intr o firma cu 40% asociat, iar persoana care a depus dosarele la registru mi a spus ca au fost acceptate.
Dar am cautat pe un site ce indexeaza publicatiile din monitorul oficial si pana astazi nu am gasit nici o mentiune despre aceasta firma cu modificarea.
Cam in cat timp se publica in MO ?
Au trecut cateva zile.
Multumesc.
Buna ziua,
Daca am un chiosc intr-o statie RATB iar in contract este stipulat ca am voie sa vand doar presa, ce risc daca vand altceva ?
Adica la un control, ce mi se poate intampla ? Amenda ? Care lege stipuleaza asa ceva, am tot cautat dar nu am gasit.
Multumesc.
Buna seara,
Daca am un chiosc intr-o statie RATB iar in contract este stipulat ca am voie sa vand doar presa, ce risc daca vand altceva ?
Adica la un control, ce mi se poate intampla ? Amenda ? Care lege stipuleaza asa ceva, am tot cautat dar nu am gasit.
Multumesc.
Am inteles.
Deci in loc de CFP inchid normal cu data de 19.08 si taxele catre stat se vor recalcula automat ?
Multumesc.
19 August.
Am inteles.
Deci nu pot sa scap fara sa platesc contributiile , sau amenda de la itm ? Ori una ori alta sa inteleg .....
VA MULTUMESC DIN TOT SUFLETUL PENTRU AJUTOR !
Super.
Am sa ii transmit contabilului .
Daca ii pune CFP maine, cu data de acum 3 luni pana azi, se vor stinge sumele de bani datorate catre stat pt cim , si de asemenea nu primesc nici amenda ?
Multumesc.