avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 805 soluții astăzi
Forum Activitate musoiu12

Activitate musoiu12

Buna ziua!

Daca puteti va rog sa imi clarificati o nelamurire.
O firma din Romania ofera servicii IT unei companii din Israel. Cum trebuie sa se procedeze cu TVA-ul in cazul in care firma depaseste plfonul de 300.000 de lei si devine platitor de TVA ?

Multumsec anticipat!
Salut. In aceasta vara m-am hotarat sa imi gasesc un job pentur niste bani de buzunar, eu fiind minor. Asa ca am gasit un domn care m-a angajat pentru a creea pagini web, pagini de facebook, programe etc.In prima luna m-a pus sa ii duc copie dupa biletin si adeverinta de la scoala pentru a putea sa imi faca carte de munca, ca mai apoi sa imi spuna ca nu imi mai face fiintca nu ii ieseau calculele deci dadea prea mult la stat...Asa ca mi-a zis ca mai bine ma fac eu presoana fizica autorizata , eu nestiind ca trebuie sa am 18 ani pentru aceasta am spus ok si am asteptat sa ma anunte de ce am nevoie.A trecut vara, iar eu tot nu am devenit fara sa imi dea vre-un raspuns in legatura cu cartea de munca sau persoana fizica . Tot ce am facut era sa imi fac treaba eu crezand ca el se ocupa de partea cu actele si asa mai departe.Eu stateam 8 ore pe zi la lucru ,cateodata chiar si mai mult, cu toate ca el stia ca are voie sa ma tina doar 6 ore.

Partea nasoala este ca eu nu am primit bani doar pe 1 luna si o saptamana jumate, ier restul de bani nu mi-a dat cu pretextul ca nu am facut treaba pentru acei bani, dar eu tot mi-a dat el sa fac am facut, iar atunci cand l-am intrebat ce nu am facut din ce mi-a dat el, acesta inceput sa tipe la mine facandu-ma nesimtit, hot . Tin sa metionez ca acesta mai tot timpul avea un comportament vulgar, atunci cand greseam de exemplu acesta injura si gesticula mai sa ma loveasca. De multe ori m-a facut sa ma simt in ultimul hal spunandumi ca daca nu termin aia in x ore imi baga laptopul pe gat.

Intrebarea mea este: Cum as putea sa actionez legal sa imi recuperez banii ?