avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 314 soluții astăzi
Forum Activitate shuc

Activitate shuc

Cred ca nu ati inteles situatia.
Casa respectiva si curtea au fost cumparate de tatal strabunicului meu acum 100 de ani (in 1918 cu act de vanzare-cumparare autentificat la notar, doar ca, atunci nu prea se specifica suprafata in mp).
In anul 1974, pe certificatul de mostenitor al strabunicului meu, figureaza 'casa si terenul de 400 mp'.
In anul 1989, pe certificatul de mostenitor al strabunicii mele, figureaza 'casa si 220 mp'.
Pe diferenta de 180 mp (de fapt acei 180 mp reprezinta curtea propriu-zisa) vreau sa obtin ordinul prefectului.
In casa aceea au locuit doar membrii familiei mele, pana acum o luna cand a murit si bunica mea, pentru care ne-am apucat de dezbatut mostenirea. Deci nu vreau sa iau terenul nimanui, vreau doar sa-mi recuperez curtea bunicilor si strabunicilor mei din mainile statului.
Răspuns la discuția Act proprietate din 1918
Spuneti-mi detaliile de care aveti nevoie si va spun exact cum sta treaba.
La mine nu are cine contesta. Suntem doar 2 mostenitori si amandoi suntem de acord sa vindem fara a tine cont de cotele de mostenire (1/8 su 14/1673673..., bla, bla, bla). Am fost de acord sa vindem si sa impartim in doua.
Răspuns la discuția Act proprietate din 1918
Pe ultimul certificat de mostenitor, al strabunicii, apare 'casa si 220 mp'. Nu apare suprafata intreaga de 400 mp (curtea). Eu curtea vreau sa o obtin ca sa vindem casa si suprafata de 400 mp.
Buna dimineata. Vreau sa va expun cat se poate de scurt speta mea, in speranta ca voi primi ceva indrumari spre solutia optima.
Deci:
In anul 1918, tatal strabunicului meu a cumparat prin act de vanzare-cumparare autentificat la notar, un imobil (casa si curte in total de 400 mp, suprafata de teren nefiind specificata in actul respectiv. Este specificata doar adresa).
De atunci, s-a mostenit pana astazi.
In certificatul de mostenitor al strabunicului, decedat inainte de a intra in vigoare legea 58/1974 (a decedat in ianuarie 74, legea intrand in vigoare in noiembrie), figureaza 'casa si 400 mp' la masa succesorala, 'bunuri imobile'.
In certificatul de mostenitor dupa strabunica, sotia strabunicului, figureaza 'casa si 220mp' la acelasi capitol. Strabunicii mei au avut 3 fete, ultima din cele 3 murind acum o luna. pentru care si vrem sa dezbatem mostenirea. (Din cele 3 fete, una a murit neavand copii, celelalte 2 avand fiecare un singur copil.
Deci, noi, cei 2 mostenitori ramasi, vrem sa obtinem inapoi terenul de 180mp (respectiv curtea) pentru o eventuala vanzare. Cum e mai bine sa facem si care ar fi solutia cu cea mai mare rata de castig?
1. Ordinul prefectului ?
2. Instanta pe uzucapiune 10-20 ani, (avand un titlu autentic) ?

Va multumim din suflet pentru timpul acordat. :)
Buna dimineata. Va rog frumos sa-mi raspundeti si mie la urmatoarea intrebare: Astazi, 29 septembrie 2015, se mai poate obtine prin Ordinul Prefectului, dreptul de proprietate pe o curte si gradina din jurul unei case in vederea unei ulterioare vanzari? Va intreb pentru ca unii notari spun ca nu mai este posibil, singura varianta viabila ramanand Instanta prin uzucapiune. Cate sanse sunt ca Prefectul sa spuna 'nu-ti dau' ?