avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 545 soluții astăzi
Forum Activitate nicolae1987

Activitate nicolae1987

Pai daca ei nu au inca terenul inscris in baza de date electronica, nu pot sa cer un "expert" care sa stabileasca "granita" dintre noi? Chiar numai pe cale judecatoreasca se poate??
Am cumparat un teren care pe act avea suprafata de 1250 mp. Vecinul de langa mine are parcela tot de 1250 pe act. Cele doua parcele au fost una singura, de 2500 mp. Intre mine si el nu este gard. Au fost doar doi tarusi. Problema este urmatoarea: eu cand am cumparat terenul, a iesit la masuratori doar 1100 mp. Fostii proprietari au dat o declaratie notariala. Acum, vecinii mei au teren mai mult, decat bucata mea. Urmeaza sa il inscrie si ei in noua baza de date. Geometria lor s-a schimbat. In partea din spate este mult mai lat, iar la mine este mult mai ingust decat pe actele vechi. Vreau sa stiu daca, lipsa de teren aparuta sau surplusul aparut, trebuie impartit intre mine si vecini, sau terenul meu va fi mai mic iar al lor mai mare, chiar daca cele doua terenuri au fost o parcela care trebuia impartita in mod egal.