Forum Discuţii juridice Carte funciară - Cadastru, ... Dupa declaratia notariala mai pot sa recuperez terenul?
Discuție deschisă în Carte funciară - Cadastru, Intabulare şi alte formalităţi funciare

Dupa declaratia notariala mai pot sa recuperez terenul?

Am cumparat un teren care pe act avea suprafata de 1250 mp. Vecinul de langa mine are parcela tot de 1250 pe act. Cele doua parcele au fost una singura, de 2500 mp. Intre mine si el nu este gard. Au fost doar doi tarusi. Problema este urmatoarea: eu cand am cumparat terenul, a iesit la masuratori doar 1100 mp. Fostii proprietari au dat o declaratie notariala. Acum, vecinii mei au teren mai mult, decat bucata mea. Urmeaza sa il inscrie si ei in noua baza de date. Geometria lor s-a schimbat. In partea din spate este mult mai lat, iar la mine este mult mai ingust decat pe actele vechi. Vreau sa stiu daca, lipsa de teren aparuta sau surplusul aparut, trebuie impartit intre mine si vecini, sau terenul meu va fi mai mic iar al lor mai mare, chiar daca cele doua terenuri au fost o parcela care trebuia impartita in mod egal.
Daca nu va convine cum a iesit din masuratori nu aveti decat sa actionati in instanta vecinii. actiunea este de granituire.
Acțiune în grănițuire și revendicare.deoarece vecinii au intrat în propr. d-voastră.
Pai daca ei nu au inca terenul inscris in baza de date electronica, nu pot sa cer un "expert" care sa stabileasca "granita" dintre noi? Chiar numai pe cale judecatoreasca se poate??
Puteți și amiabil cu condiția ca vecinii să accepte hotarul.dar deja există problema ridicată de d-voastră- cu privire la suprafețe. Deoarece terenurile nu sunt întabulate pentru această operațiune este necesar un pv. vecinătate privind limitele .