avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 319 soluții astăzi
Forum Activitate andreea_niculae

Activitate andreea_niculae

Răspuns la discuția Concediu paternal
buna ziua,
intrebarea mea era daca tata poate beneficia de concediu suplimentar de 10 zile si pt al doilea copil nascut la 2 ani dupa primul sau acest concediu este valabil doar pt primul nascut?
multumesc,
buna ziua,
va rog sa ma ajutati in interpretarea legii 210/1999 privind concediul paternal.

daca a absolvit cursul de puericultura, tata are dreptul sa stea acasa si cu bebe 2 timp de 15 zile sau cele 10 suplimentare sunt valabile doar pentru primul nascut?

in lege, este articol ca tata poate beneficia de majorarea concediului cu 10 zile "numai o singura data", dar nu inteleg daca se refera ca poate beneficia:
- doar la primul copil sau
- doar de 10 zile indiferent de nr de copii nascuti din aceeasi sarcina (1, gemeni, etc).

multumesc
Răspuns la discuția Stimulent insertie
buna ziua,
1) multumesc pentru raspuns.
din calculele mele, "pierd" stimulentul pe 2-3 luni (pana se termina concediul de lauzie).
care este art. care spune ca beneficiaza de stimulent doar parintele care a intrat prima data in CCC? poate nu am citit eu cu atentie legislatia. intreb pt ca o angajata de la asistenta sociala mi-a dat ideea de a cere stimulent pt tata pana implineste copilul 2 ani (poate dansa nu era in tema cu legislatia).
2) aveti stiinta daca a intrat in vigoare (sau e doar proiect) legea (corectata) privind acordarea indemnizatiei pt 2 ani de CIC prin care se acorda 85% din media veniturilor, dar max 3400 lei in primul an si max 1200 lei in anul 2?
multumesc,
buna ziua.
avand in vedere ca nu raspunde nimeni la telefonul APISMB intreb aici.
1) se poate beneficia de stimulent insertie in perioada de concediu de lauzie (cel de 126 zile)? dar in perioada concediu medical sau cel de risc maternal? pentru aceste concedii se plateste impozit pe venit?
2) stiu ca trebuie sistat stimulentul de insertie la data la care incepe CIC pt bebe 2. avand in vedere ca bebe 1 are 1 an si 7 luni la data intrarii in cic pt bebe 2, poate beneficia tata de stimulent de insertie pe 5 luni pt bebe 1?
multumesc,