Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Stimulent insertie
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Stimulent insertie

buna ziua.
avand in vedere ca nu raspunde nimeni la telefonul APISMB intreb aici.
1) se poate beneficia de stimulent insertie in perioada de concediu de lauzie (cel de 126 zile)? dar in perioada concediu medical sau cel de risc maternal? pentru aceste concedii se plateste impozit pe venit?
2) stiu ca trebuie sistat stimulentul de insertie la data la care incepe CIC pt bebe 2. avand in vedere ca bebe 1 are 1 an si 7 luni la data intrarii in cic pt bebe 2, poate beneficia tata de stimulent de insertie pe 5 luni pt bebe 1?
multumesc,
1. - Stimulentul de insertie se acorda in aceleasi conditii ca si concediul crestere copil (CCC) adica dupa incetarea concediului de maternitate (126 de zile = sarcina si lauzie = pre si postnatal).
- Stimulentul de insertie se acorda numai daca aveti venituri din salarii.
- Veniturile din indemnizatii pentru concedii medicale sunt asimilate veniturilor din salarii.
- Conform art. 42 din Codul fiscal NU se impoziteaza indemnizatiile pentru: concediul de risc maternal, concediul de maternitate, concediul pentru cresterea si ingrijirea copilului bolnav.

2. De stimulentul de insertie beneficiaza numai parintele care a intrat prima data in CCC.

3. - Din Normele de aplicare a OUG 111/2010 privind concediul si indemnizatia lunara pentru cresterea copiilor:

Art. 8.
(1) În cazul în care persoana îndreptãţitã, beneficiarã a concediului şi a indemnizaţiei lunare pentru creşterea copilului sau, dupã caz, a stimulentului de inserţie, pânã la împlinirea de cãtre copil a vârstei de un an sau 2 ani, respectiv 3 ani, în cazul copilului cu handicap, naşte în aceastã perioadã unul sau mai mulţi copii ori se produce o nouã situaţie dintre cele prevãzute la art. 8 alin. (2) din ordonanţa de urgenţã, aceasta, la finalizarea concediului sau, dupã caz, a dreptului la stimulentul de inserţie, acordat pentru copilul anterior, opteazã, pe baza unei noi cereri, pentru unul dintre drepturile prevãzute la art. 2 alin. (1), respectiv art. 7 din ordonanţa de urgenţã. Pentru continuitatea acordãrii drepturilor, cererea trebuie sã fie depusã cu 60 de zile înaintea împlinirii de cãtre copilul anterior a vârstei de 1, 2 sau 3 ani, în cazul copilului cu handicap, sau în termen de maximum 30 de zile de la aceastã datã. În cazul în care se depãşeşte acest termen, drepturile vor fi acordate de la data depunerii cererii.

- Adica dupa ce inceteaza plata stimulentului de insertie pentru primul copil puteti opta pentru indemnizatia pentru CCC2 sau tot pentru stimulentul de insertie, pentru al doilea copil.

4. Daca doriti un raspuns oficial puteti intreba la ANPIS, pe e-mail, la: anps@prestatiisociale.ro
Valeriu TUDOR, Consultant resurse umane
buna ziua,
1) multumesc pentru raspuns.
din calculele mele, "pierd" stimulentul pe 2-3 luni (pana se termina concediul de lauzie).
care este art. care spune ca beneficiaza de stimulent doar parintele care a intrat prima data in CCC? poate nu am citit eu cu atentie legislatia. intreb pt ca o angajata de la asistenta sociala mi-a dat ideea de a cere stimulent pt tata pana implineste copilul 2 ani (poate dansa nu era in tema cu legislatia).
2) aveti stiinta daca a intrat in vigoare (sau e doar proiect) legea (corectata) privind acordarea indemnizatiei pt 2 ani de CIC prin care se acorda 85% din media veniturilor, dar max 3400 lei in primul an si max 1200 lei in anul 2?
multumesc,
1. Pentru a citi mai multe amanunte va rog sa-mi dat adresa de e-mail (pe mesaj privat) si va trimit OUG 111/2010 privind concediul si indemnizatia lunara pentru cresterea copiilor impreuna cu Normele de aplicare a ei.

2. Inca nu s-a modificat OUG 111/2010.
Bună ziua.Am următoarea situație. Soția a născut în data de 18 februarie 2016.Cu data de 01 aprilie 2016 am intrat eu în C.I.C.pana în data de 01 februarie 2018.Cu data de 02 februarie am făcut prelungire în baza unui certificat de handicap valabil pana în data de 07 decembrie 2018.În data de 01 octombrie 2018 am revenit în activitate și am solicitat stimulentul de insertie.Problema apare acum.Mi sa comunicat ca o sa beneficiez de stimulentul de insertie doar pana în luna decembrie a anului 2018 pt.ca atunci îi expira certificatul de handicap la fata și dacă vreau sa beneficiez de stimulent de insertie pana la 4 ani (în 18 februarie 2020) trebuie sa scot un nou certificat de handicap pt.fata.Întrebarea mea este,oare nu ar fi normal și legal ca sa beneficiez de acetat stimulent pana face fetiță 4 ani fără sa scot un al doilea certificat de handicap și sa se ia în considerare primul certificat care expira în 07 decembrie 2018 deoarece eu în baza acestuia am făcut dosarul și am intrat în stimulentul de insertie? Precizez ca în ordonanta 111/2010 nu am găsit niciunde sa menționeze ca ar fi nevoie de un al doilea certificat.Vă Mulțumesc.
V-as ruga un răspuns dacă se poate la situația pe care am expus-o.

geamanul a scris:

Bună ziua.Am următoarea situație. Soția a născut în data de 18 februarie 2016.Cu data de 01 aprilie 2016 am intrat eu în C.I.C.pana în data de 01 februarie 2018.Cu data de 02 februarie am făcut prelungire în baza unui certificat de handicap valabil pana în data de 07 decembrie 2018.În data de 01 octombrie 2018 am revenit în activitate și am solicitat stimulentul de insertie.Problema apare acum.Mi sa comunicat ca o sa beneficiez de stimulentul de insertie doar pana în luna decembrie a anului 2018 pt.ca atunci îi expira certificatul de handicap la fata și dacă vreau sa beneficiez de stimulent de insertie pana la 4 ani (în 18 februarie 2020) trebuie sa scot un nou certificat de handicap pt.fata.Întrebarea mea este,oare nu ar fi normal și legal ca sa beneficiez de acetat stimulent pana face fetiță 4 ani fără sa scot un al doilea certificat de handicap și sa se ia în considerare primul certificat care expira în 07 decembrie 2018 deoarece eu în baza acestuia am făcut dosarul și am intrat în stimulentul de insertie? Precizez ca în ordonanta 111/2010 nu am găsit niciunde sa menționeze ca ar fi nevoie de un al doilea certificat.Vă Mulțumesc.