avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 579 soluții astăzi
Forum Activitate neluipo

Activitate neluipo

Răspuns la discuția comision administrare banca
Intrebarea nu a fost inteleasa. din februarie 2018, procreditbank incaseaza din contul meu comision de administrare lunar de 20 (douazeci) lei lunar. E mic, e mare, e normal - plecand de la zero lei pentru pensionari?
sunt pensionar si am deschis un cont pentru pensie la Procredit bank. cand am initiat demersul, prin contract, am avut comision zero pe luna, apoi el a inceput sa creasca la 1 leu , apoi 1,5 lei, la 10 (zece) lei lunar, ca incepand din luna februarie 2018 sa ajunga la 20 (douazeci) lei lunar. Beneficiez de SMS cand fac cumparaturi si extras de cont online lunar.
Este legal conform noilor reglementari?
Multumesc,
Discuție Custodie copil
Ion Popescu
Sunt bunicul dinspre tata, al unui copil de 4,5 ani care locuieste la bunicii dinspre mama. Deschid aceasta discutie pentru ca noua nu ni se permite sa-l vizitam. Parintii copilului sunt divortati si, prin hotarare judecatoareasca, tatal are drept de vizita saptamanal, duminica si o saptamana in timpul vacantelor. Privind dreptul de vizita saptamanal, acesta se respecta relativ, dar cea privind saptamana de vacanta, este imposibil sa lamurim mama copilului si parintii ei, sa-i dea voie.
Copilul nu are voie sa mearga cu tatal lui neinsotit de mama, programul de vizita este trunchiat, vizita trebuie anuntata prin SMS pentru confirmare (exista si refuz da a permite vizite).
Sunt motivatii de tipul – copilul nu mananca decat de la bunicul, copilul e sensibil la boli si…ambitia de a nu da curs acestei hotarari. Mama copilului lucreaza la cca 60 km de domiciliul copilului unde are locuinta cu chirie si vine saptamanal (sambata, duminica) la copil.
In final ideia e ca noi, ca bunici, vrem sa ne implicam, macar colateral, in cresterea si educatia copilului (nu sa ne substituim parintilor). Spun aceasta pentru ca, eu consider ca educatia copilului acolo, are de suferit (am competente pentru activitati psiho-pedagogice).
Ce-i de facut?
Multumesc,