avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 183 soluții astăzi
Forum Activitate ZAdrianP

Activitate ZAdrianP

Discuție piste biciclete
Buna ziua,
consiliul judetean are atributii/obligatii in construirea pisteleor de biciclete la nivel judetean?
Multumesc!
Răspuns la discuția Model de cerere de transfer
Multumesc!
cererea de transfer se face doar cand este publicat un anut pentru ocuparea unui post printr-o astfel de modalitate, sau pot trimite catre o institutie pur si simplu o astfel de cerere?
Răspuns la discuția Model de cerere de transfer
Multumesc!

in cererea de transfer trebuie sa motivez de ce vreau sa ma transfer?
Un inspector asistent se poate transfera la alta institutie pe functia de consilier asistent (indeplinind conditiile de studii) sau tot inspector asistent.
(am citit legea dar ma tot contrazic cu cineva pe tema asta)
Răspuns la discuția Model de cerere de transfer
multumesc!
as fi vrut un alt model ma concret pt ca pe acesta il stiu.
Ma poate ajuta cineva cu un modele de cerere de transfer la cerere(concreta, aplicabila)

Un inspector asistent se poate transfera intr-o alta institutie pe functia de consilier asistent?
Buna ziua,
Speta:
Daca o Asociatie deja infiintata (persoana juridica de drept privat) transmite o solicitare unui consiliu judetean (autoritatea administratiei publice locale, constituita la nivel judetean), in vederea inscrierii consiliului judetean ca membru onorific in filiala interjudeteana a asociatiei, sau incheierii unu parteneriat de asociere prin care CJ sa ofere finantare pt diverse (masina, brad craciun, excursii) pentru persoanele cu probleme de vedere din cadrul filialei.

Eu fac parte din autoritatea publica careia i s-au solicitat cele mentionate.
Pe mine ma intereseaza daca autritatea publica poate face asa ceva sau nu.
Daca da, in ce baza se pot face.
Care este temeiul juridic prin care se pot realiza cele mentionate?
P.S. Sunt nou in activitatea mea.
Art. I. - Alineatul (2) al articolului 26 din Metodologia privind organizarea serviciilor de sprijin educaţional pentru copiii, elevii şi tinerii cu cerinţe educaţionale speciale integraţi în învăţământul de masă, aprobată prin Ordinul ministrului educaţiei, cercetării, tineretului şi sportului nr. 5.574/2011, publicat în Monitorul Oficial al României, Partea I, nr. 785 din 4 noiembrie 2011, se modifică şi va avea următorul cuprins:
"(2) Drepturile prevăzute la alin. (1) se asigură din sumele defalcate din unele venituri ale bugetului de stat prin bugetele locale ale consiliilor judeţene şi ale sectoarelor municipiului Bucureşti, indiferent de locul de domiciliu al copiilor, prin contract managerial."

La ce contract managerial se face referire, intre cine si cine?