avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 517 soluții astăzi
Forum Activitate teeo18

Activitate teeo18

Multumesc pentru raspuns.....referitor la plangerea catre Minister nu stiu ce sa zic.....se va plasa spre rezolvare ISJ/ului iar aici nu-mi va da mie castig de cauza....domnul primar si domnul general sunt prieteni si au aceeasi culoare politica....deci doamna are un "spate" foarte bine asigurat.....am uitat sa mentionez ca doamna functioneaza si ilegal.....trebuia sa fie inca de anul trecut la pensie dar a primit continuitate conform ordinului ministrului 4895....nu prea stiu cum deoarece continuitatea se da in urma unei cereri adresata conducerii unitatii si in urma aprobarii acesteia in Consiliul de administratie al scolii.....ceea ce doamna nu a facut ...
sunt cadru didactic la o şcoală din mediul rural. Directoarea şcolii, soţie de primar, se comportă cu unele cadre didactice ca şi cum acestea ar lucra pe moşia lor. Zilele acestea am fost în cabinetul dumneaei să-mi vizeze dosarul pentru o excursie. M-a jignit, m-a umilit şi bineînţeles nu mi-a semnat dosarul pe motiv că este incomplet. Am revenit a doua zi cu dosarul în biroul dumneaei dar, de această dată am înregistrat toată convorbirea cu telefonul mobil. Bineînţeles că doamna m-a jignit din nou. Timp de 13 minute cât am stat în biroul dumneaei cred că vreo 10 minute au conţinut numai umiliri. Aş dori să ştiu dacă pot utiliza această înregistrare în cazul în care aş dori să-i deschid un proces pentru calomnie?
multumesc mult.....
este un magazin alimentar......in care intra un om...iese un om.....ceea ce era la Colectiv este cu totul deosebit.....era un local autorizat cu 80 de persoane iar atunci erau sute.....da...am auzit de Colectiv.......in certificatul constatator pt deschiderea punctului de lucru este specificat faptul ca firma indeplineste conditiile de functionare pt fiecare autoritate publica, activitate declarata si incadrata in clasa CAEN 4711.......ma intereseaza daca trebuie sa scot din nou toate acele autorizatii pt fiecare punct de lucru.....multumesc mult....
sunt detinatoarea unui SRL si am deschis un punct de lucru intr-o alta localitate decat sediul societatii. zilele acestea ma trezesc cu o hartie de la primarie ca trebuie sa depun un dosar pentru eliberarea Autorizatiei de functionare. continutul dosarului mi se pare foarte stufos......aviz igienico-sanitar, aviz de mediu, aviz paza si prevenirea incendiilor, aviz salubritate, aviz sanitar veterinar, copie autorizatie de constructie imobil, copie act proprietate, foto color cu spatiul, certificat fiscal ;i toate doc firmei. este normal acest lucru? daca eu deschid 10 puncte de lucru trebuie sa scot aceste autorizatii pt toate? ce treaba au datoeiile mele catre stat atata timp cat eu nu locuiesc in localitatea unde este puncrul de lucru? ]mi poate raspunde cineva/ va rog....multumesc mult
si eu lucrez intr-o scoala in care directorul sta mereu cu ochii in monitoare verificand mai mult cadrele didactice decat elevii.....sunt interesata si eu de acest raspuns, daca il aveti...
Discuție Demisie
sunt profesor la o scoala din mediul rural. de la 1 sept. 2014 am fost numita "politic" prin detasare director adjunct la acea unitate pe perioada de un an. la 26 august 2014 m-am regasit pe lista noilor directori numiti prin detasare, fara ca eu sa mai doresc acest lucru. acum doua saptamani am depus la secretariatul ISJ o cerere prin care ceream intoarcerea mea pe catedra pe care functionam ca profesor, din data de 1.oct. 2015. au trecut deja doua saptamani si eu nu am primit nimic de la ISJ, eu continuand sa functionez ca director adjunc.....desi nu mai doresc acest lucru. ce ar trebui sa mai fac sa pot scapa odata de aceasta functie?