avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 518 soluții astăzi
Forum Activitate alexandraa2

Activitate alexandraa2

Buna seara,

Indemnizatia de veteran de razboi se ia in calcul atunci cand se acorda ajutorul de caldura?

Concret, vorbim de un veteran de razboi care are o pensie de 1000 lei, dar cumuland cu indemnizatia de veteran, trece de acel prag stabilit de primarie, de 1080 lei - pana la care se ofera ajutorul de caldura.

Vreau sa stiu daca venitul care se ia in calcul in acest caz este numai cel provenit din pensie, sau se adauga si acea indemnizatie, independent de pensie, si se depune si ea la dosar?

Multumesc!
Buna ziua,

1. Unul dintre parintii mei a murit in urma cu un an, in viata fiind eu, tata si sora mea.

Doresc sa stiu daca se poate face succesiunea in lipsa unui mostenitor, in speta, in lipsa mea, care am calitatea de fiica?

Mai precis, ma intreb daca exista vreo posibilitate sa se dezbata o mostenire in lipsa unei parti, fara acordul acesteia?

2. De altfel, ce se intampla daca o parte nu se prezinta la succesiune?

3. Cum afla acea parte (daca nu are legaturi cu familia) data demararii succesiunii?

4. In prezent, tatal meu poate face contract de vanzare-cumparare cu clauza de intretinere cu un strain sau chiar cu sora mea, avand in vedere ca nu s-a dezbatut mostenirea? Ce se intampla atunci cu partea care mi se cuvine mie? Ori acestea sunt doar povesti (realizare contract de vanzare-cumparare), pe care am avut ocazia sa le aud/interpretez gresit.

In linii mari, ma intereseaza cum procedez ca sa nu raman fara partea care mi se cuvine din mostenire, daca e cumva posibil ca tatal si cu sora mea sa faca succesiunea fara prezenta mea, fara sa fiu anuntata, etc. De asemenea, daca se poate, as vrea sa stiu ce drepturi ni se cuvin acum fiecaruia dintre noi in privinta locuintei.

Stiu ca intrebarile pot parea puerile, insa poate se incumeta cineva avizat si imi raspunde in limitele timpului liber. Multumesc!