avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 410 soluții astăzi
Forum Activitate vasilecamelica

Activitate vasilecamelica

Răspuns la discuția salariu
freeelis a scris:

Salariul de baza , potrivit incadrarii, nu poate fi sub minimum pe economie.

La salariul de baza se adauga sporurile. Intr-adevar, legea este confuza , insa cea care poate stabili adevarul este instanta de judecata.


de la ce data vor beneficia infirmierii di sistemul de asistenta sociala de marirea de 25%
Răspuns la discuția salariu
luna 7/2015 sal tarifar 1050 spor conditii deosebite 50%-------247 corect?! explicatia lor ,cu art. si legi 620 sal incadrare neschimbat din 2008 taiere 25% in 2010 atat la sal cat si la spor apoi mariri de reintregiri 15 % si indexari cu 7% apoi 8% si spun ei cu lehi si art sal incadrare=620 +sporuri vechime etc=sal baza+spor ore supl ,ore de noapte=sal brut care nu trebuie sa fie sub minim brut pe ec la7/2015 de 1050
Răspuns la discuția salariu
salariul de incadrare nu e salariu de baza.la salariul de incadrare se adauga vechime si alte sporuri pt a rezulta salariul de baza.intrebarea e de ce se calculeza sporul cu taierea de 25%
Răspuns la discuția salariu
freeelis a scris:

Din salariu nu are ce sa se retina in plus, in afara contributiilor sociale individuale si impozitul pe venit, decat daca aveti popriri pe salariu.

Despre care 25% este vorba ? ? ?


la salariul de baza de 1050 mi s-a calculat un spor de 50% de 247 lei(?)spunand ca sporul se calculeaza la salariul de incadrare de 620 din care se face taierea de 25% apoi adaos de 15% ,7% si 8%.reducerile cu 25% erau demult,eu lucrez de 1 an.De ce nu e 310 cat ar face 50% din 620?
Răspuns la discuția salariu
vasilecamelica a scris:

ce salariu am daspor de cond. deosebite ca lucrez ca infirmier de 1 an si o luna si beneficiez de 50%

e normal ca din sporul de conditii deosebite sa se retina cei 25% si acum?

Discuție salariu
ce salariu am daspor de cond. deosebite ca lucrez ca infirmier de 1 an si o luna si beneficiez de 50%