avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 511 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... salariu
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

salariu

ce salariu am daspor de cond. deosebite ca lucrez ca infirmier de 1 an si o luna si beneficiez de 50%
Ultima modificare: Vineri, 16 Octombrie 2015
vasilecamelica, utilizator
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 09:04, 15 Noiembrie 2015
Nu se intelege nimic din mesajul dvs ... incercati sa oferiti cat mai multe detalii.
vasilecamelica a scris:

ce salariu am daspor de cond. deosebite ca lucrez ca infirmier de 1 an si o luna si beneficiez de 50%

e normal ca din sporul de conditii deosebite sa se retina cei 25% si acum?

Din salariu nu are ce sa se retina in plus, in afara contributiilor sociale individuale si impozitul pe venit, decat daca aveti popriri pe salariu.

Despre care 25% este vorba ? ? ?
freeelis a scris:

Din salariu nu are ce sa se retina in plus, in afara contributiilor sociale individuale si impozitul pe venit, decat daca aveti popriri pe salariu.

Despre care 25% este vorba ? ? ?


la salariul de baza de 1050 mi s-a calculat un spor de 50% de 247 lei(?)spunand ca sporul se calculeaza la salariul de incadrare de 620 din care se face taierea de 25% apoi adaos de 15% ,7% si 8%.reducerile cu 25% erau demult,eu lucrez de 1 an.De ce nu e 310 cat ar face 50% din 620?
Cred ca este gresit calculul ...salariul de incadrare nu poate fi 620 lei , intrucat potrivit art.2 din HG nr.1091/2014, pentru personalul din sectorul bugetar, nivelul salariului de baza, potrivit incadrarii, nu poate fi inferior nivelului salariului de baza minim brut pe tara garantat in plata.

Alte discuții în legătură

Problema pentru toti bugetarii floreadantes floreadantes buna ziua! vin cu o problema ce se interpreteaza aproape la toti bugetari din tara. sporul de vechime in general se adauga la salariu de baza,conform hg ... (vezi toată discuția)
Salariul minim in sanatate mica-mihaela mica-mihaela Buna ziua, Sunt angajata in sistemul sanitar de stat si am salariul de incadrare de 580 lei.Ptr.ca am ture si ore de noapte netul ajunge la 800 lei. E corecta ... (vezi toată discuția)
Salarizare daryaa daryaa buna ziua! am inteles ca exista niste acte normative care le acorda personalului din cadrul sistemului public sanitar si sistemului public de asistenta sociala ... (vezi toată discuția)