avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 519 soluții astăzi
Forum Activitate pazker

Activitate pazker

Am citit o carte scrisa de un fost politist ajuns avocat. El spunea ca e o idee proasta sa-ti iei avocat in prima faza.

Spunea ca mereu ii presa pe respectivii (cei care mergeau cu avocat), deoarece stia ca-i poate umfla usor nota de plata. Zic asta pentru ca pe youtube sunt multi americani care incurajeaza sa te compoti ostentativ cu politia si sa le razi in fata cu cuvinte gen "LAWYER". Autorul afirma ca adora astfel de indivizi. Il audia de 2-3 ori,etc...
In cazul meu chiar nu au PROBE, NICI MACAR UNA. Stiu ce vorbesc.
Bine,si el poate sa zica ca au probe, ca am fost acuzat in alt dosar pe probe, chiar daca nu au avut nici un fel de probe.
Poi ei zic ca au AVUT PROBE, dar defapt NU AU.
Am studiat dosarul. Nu au nici o proba. ZERO PROBE, dar ei zic ca AU PROBE. Le intreb care, si mi se raspunde SA STUDIEZ DOSARUL. Ei nu pot preciza probele, pentru ca nu AU, insa joaca acest joc.
Cum se contesta astfel de amenzi? Sa zicem ca i-am zis procuroarei "la 25 de ani de la revolutie acuzati fara probe! fara probe! sa-ti crape obrazul de rusine! esti platita degeaba"
Am o mica problema cu niste procurori de la un Parchet din provincie. Nu doresc sa precizez numele orasului, scopul meu nu este sa fac galagie si scandal.

Domnii (procurori si judecatori) m-au acuzat fara probe intr-un dosar penal, cu scopul de-a favoriza partea adversa. Eu eram victima in acel dosar. BUN , din aceea problema se pare ca au izvorat alte probleme. In acest moment vor sa se foloseasca de imoralitatea mea descrisa aiurea in acel dosar penal. Nu cunosc intentia lor, unii dintre procurorii cu care m-am certat au ajuns in spatele gratiilor pt. dosare de coruptie. Nu stiu cum vor actiona, insa sunt niste oameni de-a dreptul excretabili. In fine, in respectivul dosar doar m-au acuzat si l-au scos pe un "prieten de-al lor" basma curata aplicandu-i circumstante atenuante. Nu mi-au aplicat nici o pedeapsa doar au zis ca am facut anumite fapte imorale si ilegale pe care in speta nu le-am facut.

De fiecare data cand le zic ca m-au acuzat fara probe ei joaca asa

eu: m-ati acuzat fara probe
ei: a fost pe probe
eu: bun , aratati-mi-le
ei: sunt in dosar, faceti cerere sa vedeti dosarul

Insa in acel dosar nu exista un pic de proba, efectiv aceea doamna procuroare a batut campii la propriu, iar acuma intr-un alt dosar penal unde nu au probe sa ma infunde (doar declaratia unui puscarias, si aceea necerta) vor sa se foloseasca de faptul ca as fi o persoana complet imorala si ca as fi facut unele rele,etc.

Cum ati proceda? Efectiv le zic "Ok, ziceti ca aveti probe, aratati-mi-le!" iar ei , smecheri fiind, imi raspund "le puteti vedea in dosar, acolo sunt!"... dar defapt in dosar nu au nici o proba. Politia si procurorii le fac placul deoarece, in joc sunt cativa procurori batrani.
astept
Se poate contesta amenda data de judecator daca am perturbat pe buna dreptate linistea in sala de judecata.
Ok , te acuza una de viol. Poate procurorul sa-si faca cercetarea in rem apoi desi nu a gasit nimic concrent , nu a gasit ADN-ul tau pe hainele ei, telefonul l-ai avut acasa lasat pronit...

poate apoi incepe UP impotriva suspectului ca asa are el chef? doar pe probe indirect sau doar pe baza plangerii fetei?