Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Inceperea urmaririi penale contra persoanei
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Inceperea urmaririi penale contra persoanei

Sa inteleg ca pana cand "cercetarea penala" este in curs, procurorul nu dispune inceperea urmarii penale contra persoanei? O poate dispuse cand are el chef, sau cand deja are suficiente probe trebuie s-o inceapa?
~ Conținut șters la cerere ~
Deci nu poate dosarul "la secret" pana cand culege o sumedenie de alte probe? Gen audieaza martori dar nu vrea ca suspectul real sa afle. Sau poate ii asculta inculpatului telefonul.
~ Conținut șters la cerere ~
Ok , te acuza una de viol. Poate procurorul sa-si faca cercetarea in rem apoi desi nu a gasit nimic concrent , nu a gasit ADN-ul tau pe hainele ei, telefonul l-ai avut acasa lasat pronit...

poate apoi incepe UP impotriva suspectului ca asa are el chef? doar pe probe indirect sau doar pe baza plangerii fetei?