avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 662 soluții astăzi
Forum Activitate lrc_dms

Activitate lrc_dms

Răspuns la discuția Dirigentie de santier
De fapt, intre timp am aflat ca Dirigentia de Santier este o profesie liberala si nu trebuie decat sa ma inregistrez la ANAF ca PFI, fara a mai trece pe la Registrul Comertului.
Pot executa servicii de Dirigentie de santier printr-un PFA? Pe certificat de inregistrare am 7112 fara Dirigentie de Santier, dupa Autorizare am solicitat la ORC modificare CAEN astfel incat sa nu mai apara restrictia de dirigentie si au refuzat pe motiv ca o PFA nu poate presta dirigentia de santier.
Răspuns la discuția Drepturi de autor
Sa inteleg ca nimeni nu-mi poate spune daca pot revendica drepturile asupra unor servicii oferite, atata timp cat pot dovedi ca nu au fost platite de catre beneficiar...
Buna ziua
Am colaborat ca proiectant (pe PFA) pentru o firma care a intrat in insolventa. Am avut o perioada de circa 1 an in care nu am incasat banii pe niste proiecte care le-am predat. Respectivele proiecte au fost predate la randul lor la un consultant general, firma cu care colaboram facand subproiectare. In acest moment, Consultantul general a denuntat contractul dat fiind ca subproiectantul este in insolventa si nu mai are oameni cu care lucra pentru a duce la bun sfarsit proiectele.
Mentionez si ca proiectele intregi (cu tot ce trebuia sa faca consultantul general) nu au fost inca finalizate pentru a fi platite de beneficiar.
Eu am reziliat contractul pentru neplata cu firma in insolventa. Exista vreo posibilitate legala sa ma pot folosi de drepturile de autor pe documentatiile intocmite si predate pe motivul neplatii lor, astfel incat sa impiedic consultantul general sa le utilizeze daca nu gasim o posibilitate sa fiu platit, ca plata directa spre ex.?
Mentionez ca in contractul meu achizitorul are drepturi asupra documentatiei predate de mine si nu am nici un articol prin care sa mentionez ceva legat de aceste drepturi in caz de neplata.
Multumesc.