Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... Dirigentie de santier
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

Dirigentie de santier

Pot executa servicii de Dirigentie de santier printr-un PFA? Pe certificat de inregistrare am 7112 fara Dirigentie de Santier, dupa Autorizare am solicitat la ORC modificare CAEN astfel incat sa nu mai apara restrictia de dirigentie si au refuzat pe motiv ca o PFA nu poate presta dirigentia de santier.
Conform raspunsului primit de la RC nu puteti desfasura legal activitatea de dirigentie pe PFA. Va trebui sa treceti firma la RC pe SRL.
De fapt, intre timp am aflat ca Dirigentia de Santier este o profesie liberala si nu trebuie decat sa ma inregistrez la ANAF ca PFI, fara a mai trece pe la Registrul Comertului.
Este si aceasta o solutie. Ca timp pentru plimbare hartii, nu economisiti mult timp, fata de transformarea firmei dvs. in SRL.
De cele mai multe ori, firmele prefera sa lucreze tot cu firme in ideea decontarii lucrarilor prin banca.