avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 514 soluții astăzi
Forum Activitate momitza

Activitate momitza

Cu pașaportul îți poți ,, ridica pensia, poți deschide cont bancar, poți conduce auto în România, te poți prezenta în fața magistraților, pot să candidez în alegeri, -nu poti face un cont bancar online fara copie buletin valabil
- nu poti face cont online la directia de taxe si impozite fara CI valabil ca sa-ti platesti impozite pe cladiri, masini
- nu poti obtine un certificat de atestare fiscala de la ANAF, chiar cu un imputernicit daca nu prezinti CI valabil,etc?. Eu credeam că CI este singurul document de legitimare! România e singura țară din LUME care are un decret lege ceaușist cu privire la pașaport CRDS și care anulează CI ,,RoDiasporenilor! Probabil că avocatul în speță, W A care profesează și în România și în Franța , e absurd dacă și a permis să se adreseze ÎCCJ și CCR. Mda ca cetățean european vreau prea multe mai ales că plătesc impozite și taxe în 2 state... Fără ofensă!
Dacă sunt un RoDiasporean discriminat conform CJUREu ce pot face: mă adresez Av. pop. să atace la CCR art de lege care mă discriminează? Dau autoritătile in judecatată recte MAI/ DGEP ,,Obligarea pârâtei Direcţia Generală pentru Evidenţa a Persoanelor să ne elibereze cărți de identitate, chiar dacă avem domiciliul în străinătate, cu ignorarea art. 34 alin. 6 din Legea 248/2006, articol de lege declarat nelegal de Curtea de Justiție a Uniunii Europene, prin Hotărârea ECLI:EU:C:2024:143 din 22 februarie 2024, pronunțată în cauza C-491/21, care ne îngrădește drepturile civile.,, ? Ms
Mul.umesc. Eu ce pot face , mă adresez Av. pop. să atace la CCR art de lege care mă discriminează? Dau autoritătile in judecatată recte MAI/ DGEP ,,Obligarea pârâtei Direcţia Generală pentru Evidenţa a Persoanelor să ne elibereze cărți de identitate, chiar dacă avem domiciliul în străinătate, cu ignorarea art. 34 alin. 6 din Legea 248/2006, articol de lege declarat nelegal de Curtea de Justiție a Uniunii Europene, prin Hotărârea ECLI:EU:C:2024:143 din 22 februarie 2024, pronunțată în cauza C-491/21, care ne îngrădește drepturile civile.,, ? Ms
HOTĂRÂREA CJUE În cauza C 491/21 din 22 februarie 2024 la pct 48 ,,Rezultă din cele ce precedă că legislația în discuție în litigiul principal constituie o restrângere a dreptului la liberă circulație și ședere prevăzut la articolul 21 alineatul (1) TFUE. ,, Credeți că politicienii vor schimba legislatia să o alinieze cu cea a UE? Trebuie atacat la CCR art din lege care ne discriminează? Deschidem proces și cu cine?
multumesc mult, un an mai bun ca cel trecut!
Locuiesc in străinătate și am fel de fel de,, chichițe'' din partea băncilor, companii telefonie electricitate gaz, etc. Adică trebuie să fac o procură notarială sau e valabil contactul de reprezentare?. Sau poate există firme care specializate pe tema aceasta și a,, facturii unice" adică plăti, etc. Mulțumesc anticipat