Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Cetățean ,,RoDiasporean,, DISCRIMINAT!
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Cetățean ,,RoDiasporean,, DISCRIMINAT!

HOTĂRÂREA CJUE În cauza C 491/21 din 22 februarie 2024 la pct 48 ,,Rezultă din cele ce precedă că legislația în discuție în litigiul principal constituie o restrângere a dreptului la liberă circulație și ședere prevăzut la articolul 21 alineatul (1) TFUE. ,, Credeți că politicienii vor schimba legislatia să o alinieze cu cea a UE? Trebuie atacat la CCR art din lege care ne discriminează? Deschidem proces și cu cine?
Curtea a statuat că refuzul de a elibera o carte de identitate pentru singurul motiv că persoana în cauză nu are domiciliul în România constituie o restrângere a dreptului la liberă circulație și ședere în cadrul Uniunii în privința resortisanților români domiciliați într-un alt stat membru.

In speta, trebuie sa se schimbe legislatia.
Mul.umesc. Eu ce pot face , mă adresez Av. pop. să atace la CCR art de lege care mă discriminează? Dau autoritătile in judecatată recte MAI/ DGEP ,,Obligarea pârâtei Direcţia Generală pentru Evidenţa a Persoanelor să ne elibereze cărți de identitate, chiar dacă avem domiciliul în străinătate, cu ignorarea art. 34 alin. 6 din Legea 248/2006, articol de lege declarat nelegal de Curtea de Justiție a Uniunii Europene, prin Hotărârea ECLI:EU:C:2024:143 din 22 februarie 2024, pronunțată în cauza C-491/21, care ne îngrădește drepturile civile.,, ? Ms
Va rog, o intrebare: Practic vorbind, ati incercat sa obtineti un pasaport? De ce musai CI?
Cat despre ce puteti face, probabil ca publicitate e raspunsul cel mai potrivit.
Puteti sa va adresati Avocatului..., dar faptul ca o lege va discrimineaza conform CJUE nu inseamna automat ca ea este si anticonstitutionala, iar initierea unui proces in care sa cereti incalcarea unei legi in vigoare e absurda.
Cu pașaportul îți poți ,, ridica pensia, poți deschide cont bancar, poți conduce auto în România, te poți prezenta în fața magistraților, pot să candidez în alegeri, -nu poti face un cont bancar online fara copie buletin valabil
- nu poti face cont online la directia de taxe si impozite fara CI valabil ca sa-ti platesti impozite pe cladiri, masini
- nu poti obtine un certificat de atestare fiscala de la ANAF, chiar cu un imputernicit daca nu prezinti CI valabil,etc?. Eu credeam că CI este singurul document de legitimare! România e singura țară din LUME care are un decret lege ceaușist cu privire la pașaport CRDS și care anulează CI ,,RoDiasporenilor! Probabil că avocatul în speță, W A care profesează și în România și în Franța , e absurd dacă și a permis să se adreseze ÎCCJ și CCR. Mda ca cetățean european vreau prea multe mai ales că plătesc impozite și taxe în 2 state... Fără ofensă!
momitza, utilizator
Fără nici o ofensă, într-adevăr! Toate facilitățile de care vorbiți nu sunt drepturi civile/ constituționale. Sunt facilități. Țin de confort.