avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 327 soluții astăzi
Forum Activitate Andy_G

Activitate Andy_G

Simate utilizator, doresc sa primesc un raspuns la intrebarea mea si poate chiar o solutie.Nu imi sunt de folos intrebarile retorice.Iti multumesc pentru implicare.
Buna Ziua,

Vara aceasta, pana spre inceputul toamnei la blocul meu au fost trase gazele de catre cei de la Congaz.Un numar mare de locatari au renuntat la vechiul sistem de incalzire si furnizare a apei calde si si-a pus centrala de apartament.

Cei ramasi, intr-o proportie mica (sub 25%) spun ca isi vor pune anul viitor.Partile comune de pe holuri au fost taiate si sigilate(caloriferele) dar ramanand in apartamente tevile comune care trec spre apartamentele care au ramas bransati la sistemul clasic de incalzire.

Asociatia de Proprietari le cere celor cu centrale de apartament sa plateasca si tevile comune care le trec prin apartament(desi nu se folosesc de ele).Ca varianta de scadere a sumelor platite s-a inventat un calcul conform caruia cu cat iti izolezi mai bine tevile cu cat vei plati mai putin.

Toata lumea a fost dezinformata ca RADET (furnizorul clasic de apa calda si caldura) stabileste aceste calcule desi doar cei de la Asociatie raspund de aceste lucruri.

Nimeni nu a abordat subiectul din pozitia de proprietar si ca tevile ii trec prin casa impotriva vointei lui si mai mult este obligat sa plateasca o suma de bani pentru cei care beneficiaza de aceste tevi.

Intrebarea mea :

Conform legii care sunt obligatiile si drepturile mele in aceasta situatie ?Cum as putea sa nu platesc nimic pentru tevile care trec impotriva vointei mele prin apartament ?


Mentionez ca atitudinea lor este abuziva si spun ca "Asta e legea" desi nu ofera explicatii concrete.

Va multumesc anticipat pentru ajutor!