avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 448 soluții astăzi
Forum Activitate neculai29

Activitate neculai29

Bună seara.

Am făcut un contract (Promisiune Bilaterală de vânzare-cumpărare) la notariat a unui apartament nou în luna iunie 2020, eu fiind cumpărătorul. Menţionez că nu am trecut în contract clauze privind plată de daune interese în caz de nerespectare a termenului deoarece notarul s-a exprimat verbal astfel, “stai domnule liniştit că nu o să fie probleme cu termenul de vânzare”. Apartamentul trebuia să fie terminat în data de 01.09.2020 dar acest termen nu a fost respectat de promitenta vânzătoare, notariatul întocmind (cu acordul nostru), până astăzi, mai multe acte adiţionale la prezenţa Promisiune Bilaterală de vânzare cumpărare.
Întrebarea mea este:
Pot da în judecată pe respectiva promitenta vânzătoare pentru înşelătorie/fals... în declaraţii oficiale?
Pot cere în instanţă daune materiale, etc.?
Cu deosebită stimă!
Vă mulţumesc!
Bună ziua. Am un cabinet de psihologie ! Deoarece deţin şi un autoturism pe care îl folosesc în cadrul cabinetului aş dori să ştiu care sunt ,,cheltuielile deductibile" cu acesta deoarece consider că codul fiscal este cam ,,ambiguu" şi nu este detaliat ! Vă mulţumesc!
Bună ziua.

Am o societate şi trebuie să îi plătesc chiria persoanei cu care am contract de închiriere înregistrat la ANAF!
Cum/ce documente trebuie să întocmesc pentru a elibera banii din societatea mea?
Vă mulţumesc!
Răspuns la discuția Radiere/inchidere PFA
Va multumesc!
Răspuns la discuția Cabinet individual de psihologie
Da. Eu nu am cabinetul in cadrul ,,Asociatiei de proprieteri"! ?????
Răspuns la discuția Cabinet individual de psihologie
Multumesc!
In Cabinetul psihologic este nevoie de :
_norme referitoare la securitatea şi sănătatea în muncă;
-norme P.S.I.;
- casa de marcat.
Va multumesc!
Buna ziua.
Este necesar Aviz de la primarie pentru Cabinet individual de psihologie?
Va multumesc!
Buna ziua.
Am radiat/inchis un PFA in luna iunie 2020. Cand trebuie sa platesc impozitul la ANAF pe cele 5 luni ale anului 2020 ?
Va multumesc!
Răspuns la discuția Detin un PFA
Va multumesc!