avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 771 soluții astăzi
Forum Activitate Badeaic

Activitate Badeaic

spetza 1) in 2011 am primit de la anaf ca as avea o suma de plata (100ron) pentru o instanta la curtea de apel ploiesti. am cautat pe net dosarul si intradevar la curtea ploiesti a avut instantza cineva cu numele asemanator cu al meu (diferentza fiind cosmin in loc de catalin).. in avizul de plata de la curtea de apel vine numele aceluia dar cu datele mele.. (cnp, adresa, parinti).. stiu ca daca as deschide instanta m-ar manca de bani birocratia.. ce e de facut in cazul asta?

spetza 2) in 2014 la schimbarea codului am inaintat cerere de contestatie pentru modificarea pedepsei.. din motive lesne de inteles sedinta nu s-a mai tinut intrucat dosarul fusese trimis la comisia pentru evidentza dosare in vederea analizei si modificarii sentintei.. dar totusi se pare ca ei au dat o decizie la acea contestatie facuta de mine ( atentie! sedinta nu s-a tinut!) si mai mult decat atat.. parchetul a facut recurs anuland acea sentintza! =D> ce e de facut? pentru ca da.. si aici mi-au venit cheltuieli de judecata(200ron), judecata care, repet, nu s-a desfasurat!..
Răspuns la discuția Datornici cu rea intentie
tocmai.. ca nu exista bun simt! nu au mai vrut nici fond de rulment ca deh.. si trag ponoasele ambele scari ( sunt doua scari intr-o asociatie.. ) iar ceilalti rau platnici ii doare undeva ca restul tre sa plateasca pentru ei.. altfel suntem sanctionati colectiv de catre firme
unii membrii ai asociatiei de locatari, instigati de un individ, profita de o portita a legii si, voit sau nu, pun asociatia in situatia de a plati restante.
in fapt, tre sa platim facturile catre apanova si radet in termen de 30 de zile de la afisare liste intretinere, altfel v-om plati restante.
legea insa nu da voie asociatiei sa ia masuri asupra locatarilor decat daca in termen de 50 zile acestia nu platesc intretinerea.
asadar, la sfatul amicului lor acestia platesc abia incepand cu a 40-a zi..

intrebare: exista vre-un mod prin care sa ii putem constrange pe acei rau-platnici sa nu mai saboteze asociatia?
ma gandesc ca tre sa existe o lege care sa ii pedepseasca pe cei care in mod rau-voit saboteaza intreaga asociatie punand-o in imposibilitate de plata uzand de aceste portite ale legii..

ps: ma gandesc ca ar trebui sa aduca o adeverinta de la servici prin care sa arate ca nu primesc bani in cele 30 de zile de la afisare liste.. dar nu are drept asociatia sa faca asta.. deci? cum ii putem da in judecata pe cei rau-voitori?

pps: legea 230/2007 nu prea ma ajuta ( adica eu tre sa platesc in 30 de zile iar ei imi spun ca tre sa stea lista 20 de zile si abia dupa acele 20 de zile ei daca nu platesc in alte 30, le pot pune penalitati de 0,2% ) :(
tocmai ce am aflat ca de fapt ei au avut grija sa plateasca radetul iar apanova au neglijato (era si firesc, administratorul nu ae centrala!).

asadar: daca ei cu banii mei nu au platit la apanovaaaaa.. ii reclam la politie (in penal)pentru delapidare de fonduri! pam-pam
buna ziua!
fac parte dint-o asociatie de locatari in care sunt cuprinse doua scari de bloc.
apa rece ne este furnizata de apanova, iar cea calda de catre radet.

peste 5 zile vor sa ne opreasca apa ambelor scari datorita restantelor avute de scara vecina ( cam in procent de 80%).

cei care nu au centrale termice vor sa se opreasca apa rece. astfel ei sa poata avea apa calda.
cei cu centrale vor sa se opreasca apa calda.

intrucat apa rece e vitala, de ea avem nevoie cu totii atat la bucatarie cat si la baie, care e ce-a mai buna cale , legala, de a constrange atat administratia blocului cat si pe ceilalti locatari sa platim apa rece si sa nu mai impartim banii la apa calda?

multumesc anticipat!
#-o